Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Tarih Verdi: Enflasyon Yüzde 15’e Düşecek

Bursa’da katıldığı bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, enflasyon hedefiyle ilgili konuştu. Yılmaz, 2025 yılına işaret etti. İşte detaylar;
Cevdet Yılmaz Tarih Verdi: Enflasyon Yüzde 15’e Düşecek
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıda ekonomi gündemine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye ekonomisinin dünyadaki olumsuz konjonktüre ve deprem felaketine rağmen 2023’te yüzde 4,5 büyüdüğünü belirten Yılmaz, Türkiye’nin trilyon dolarlık ekonomiler ligine girdiğini söyledi.

Fiyat istikrarının çok önemli olduğunu vurgulayan Cevdet Yılmaz, hükümetin enflasyonla ilgili beklentilerini paylaştı. Enflasyonla mücadelenin temel öncelikleri olduğunu, büyümeyi belirli bir düzeyde sürdürürken enflasyonu da düşürmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Enflasyonu adım adım düşüreceklerini ve ivme kaybının önümüzdeki aylarda net bir şekilde görüleceğini paylaştı. 2025 yılında enflasyondaki hedefin yüzde 15’ler seviyesi olduğunu, 2026’da ise tek haneli enflasyona ulaşacaklarını bildirdi.

Yılmaz’ın açıklamaları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz kararından sonra geldi. TCMB, politika faizini yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkardı. Karar metninde enflasyona dikkat çekildi ve enflasyonun tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikasının sürdürüleceği vurgulandı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın