Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Birliği, Metaverse’teki Büyümeyi Tehdit Olarak Görüyor

Avrupa Komisyonu, pazar rekabetinin sağlanması için metaverse'e yönelik düzenleme yapılması gerektiğini belirtiyor.
Avrupa Birliği, Metaverse’teki Büyümeyi Tehdit Olarak Görüyor
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği son dönemde kripto para ekosistemine yönelik araştırmalarını yoğunlaştırmış durumda. Bu kapsamda yakın zamanda yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesi bekleniyor. Diğer yandan metaverse şirketlerin büyüme potansiyeline yönelik yeni bir açıklama yapıldı.

Antitröst otoritesinden iki yetkili, metaverse şirketlerinin pazara hakim olmak için büyümeleri halinde, bunun kullanıcıların seçimini sınırlayabileceğini ve fiyatları yükseltebileceğini söyledi.

AB, insanların avatarlar aracılığıyla etkileşimde bulunabileceği, sosyalleşebileceği veya ticaret yapabileceği sanal çevrimiçi dünyalar için kendi stratejisini hazırlıyor. Bu kapsamda büyük teknoloji şirketlerine yönelik yeni bir düzenlemenin yapılabileceği kaydediliyor.

Meta Endişe Kaynağı

Sosyal medya devi Facebook’un çatı şirketin adını Meta olarak değiştirmesi ve bu alana yöneleceğini duyurması, metaverse’i kitleler tarafından odak noktası haline getirdi. Politika yapıcılar ise şirketin, kullanıcıların kolayca terk edemeyecekleri duvarlarla çevrili bir bahçe yaratmaya çalışabileceğinden endişe ediyor.

Friedrich Wenzel Bulst ve Sophie De Vinck, kapalı bir ekosistem oluşturan büyük şirketlerin, rakiplerini kısıtlayabileceğini ve kitleleri kendi markalı ürünleri satın almaya zorlayacağını belirtti. Yetkililer bunun ürün fiyatlarını artıracağını savunuyor.

GCM Yatırım Banner

AB, uzun süredir teknoloji şirketlerinin rekabete aykırı davranmasından şikayetçi. Daha önce Google, Apple ve Amazon gibi dev şirketlere çeşitli sebeplerle para cezaları uygulanmıştı. Yetkililer ayrıca ABD’li mevkidaşları Adalet Bakanlığı ve Federal Ticaret Komisyonu ile temas çağrısında bulundular.

Açıklamada ayrıca AB’nin endişesinin rekabetin ötesine geçerek veri gizliliği, fikri mülkiyet ve ifade özgürlüğü gibi alanlara uzandığını kaydedildi. Avrupa Konseyi bu ayın başlarında Kripto,Varlıklarda Piyasalar (MiCA) adlı düzenlemeyi onaylamıştı. Yeni düzenlemenin 2024’ün başlarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın