Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB’nin Kripto Düzenlemesinde Geri Sayım Sürüyor: Konsey Onayladı

Avrupa Konseyi bir süredir üzerinde çalışılan Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) düzenlemesini onayladı. Sıra parlamentonun onayında…
AB’nin Kripto Düzenlemesinde Geri Sayım Sürüyor: Konsey Onayladı
HABER GİRİŞ

Kripto varlıkların düzenlenmesine yönelik somut adımlar atılmaya devam ediyor. Son olarak Avrupa Konseyi tarafından yeni bir karara onay verildi. Avrupa Konseyi, birliğin Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) yönetmeliğine oy vererek bölgedeki kriptoyu düzenlemek adına adım attı.

MiCA, kripto para ihracını kurumsal düzenlemeler kapsamına sokmak için yola çıktı ve AB üye ülkeleri genelinde kripto varlık hizmet sağlayıcıları için ilk kez bir çerçeve oluşturdu. Yasanın resmi olarak kabulüne yönelik bir sonraki adım, Avrupa Parlamentosu’nun ekonomik işler komitesinin de öneriyi oylayacağı 10 Ekim’de atılacak.

Yasanın 2024’te Yürürlüğe Girmesi Bekleniyor

Geçen ay kripto düzenlemesinin yasal metninin tamamlandığı açıklanmıştı. Sonrasında uygulamanın resmileştirilmesi için dosyanın AB’nin Resmi Gazetesine kabul edilmesi öngörülüyor. MiCA, yürürlüğe konan yeni yasalara hazırlanmak için 12-18 aylık bir uyum süreci içeriyor. Düzenlemenin en erken 2024’ün başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Düzenleme, kıtadaki mevzuat ortamını uyumlu hale getirmek için endüstri tarafından genel olarak memnuniyetle karşılansa da, euro cinsinden olmayan sabit paralara getirilen sınırlamalar endişe yaratmıştı.

Gelen tepkiler sonrası yasa tasarısı revize edilmiş ve bu kısıtlamadan geri adım atılmıştı. Avrupa kurumları, Haziran ayında MiCA konusunda siyasi bir anlaşmaya vardılar ve yaz boyunca yönetmeliğin teknik detaylarını müzakere ettiler.

GCM Yatırım Banner

MiCA’nın gelecek yılın başlarında yürürlüğe girmesi ile beraber, kripto varlık hizmet sağlayıcıları için kuralların nasıl uygulanacağına dair daha fazla ayrıntı Avrupa denetim organları tarafından belirlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.