Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Kripto Düzenlemesinin Yasal Metnini Tamamladı

Avrupa Birliği’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı kripto düzenlemesine dair yasal metin tamamlandı. Ayrıntılar haberde…
AB Kripto Düzenlemesinin Yasal Metnini Tamamladı
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği tarafından yürütülen Kripto Varlıklar (MiCA) mevzuatına dair yasal metni tamamladı. Metnin halen yorumlara açık olduğu belirtilirken, pratikte ise süreçte sona gelindiği ifade edildi. Sızdırılan taslağa göre AB uygulayıcıları yasaya biçimden çok maddesel yaklaşım benimsiyor.

Bu kapsamda NFT olarak sınıflandırılan bazı varlıkların yasal kapsama alınabileceği belirtiliyor. NFT’ler, platformların yetkililere kaydolması için kripto varlık ihraççılarının teknik yol haritaları içeren dökümanlar yayınlamasını gerektiren, stablecoin ihraççılarının sermaye tutmasını ve ihtiyatlı bir şekilde yönetilmesini gerektiren çerçevenin dışında tutuluyor.

NFT’ler Üzerinde Belirsizlik Sürüyor

NFT’ler yapı olarak kopyalanamayan, değiştirilemeyen ve alt bölümlere bölümlere ayrılamayan benzersiz bir dijital tasarıma sahiptir. Bir NFT’yi temsil etmek için değiştirilebilir tokenin verildiği kesirli varlıkların yükselişi düzenleyicilerin dikkatini çekiyor.

Açıklama AB yasasını tanıtan ve gerekçesini ortaya koyan bir metindir. Yönetmeliğin esasa ilişkin maddelerinin aksine yasal olarak bağlayıcı olmamasına rağmen, mevzuatın kapsamı denetçiler ve mahkemeler tarafından kullanılabilir.

Hükmün ayrıntıları ise sektörde endişe yarattı. Düzenlemede NFT pazarlarının bu kapsama eklenebileceğine dair açık maddeler var. Metinde, “Ulusal ve AB düzenleyicileri söz konusu varlığın özelliklerinin kullanıcılar tarafından atanmasını değil, niteliğini belirlemesi gereken bir form üzerinde bir yaklaşım benimsemelidir.” ifadelerine yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Binance CEO’su Taslağı Değerlendirdi

Geçtiğimiz günlerde Binance CEO’su Changpeng Zhao, (CZ) AB tarafından önerilen kripto düzenlemesine dair görüşlerini paylaşmıştı. CZ düzenlemenin stablecoin’lere yönelik katı kurallar içerdiğini söylemişti.

Borsanın CEO’sundan bugün konuyla ilgili yeni bir açıklama daha geldi ve MiCA’nın son taslağının euro haricindeki stablecoin’ler için geçerli olmayacağını söyledi. Likiditenin kullanıcılar için en iyi koruma olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.