Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

AB Kriptoya İlgiden Endişeli: Geleneksel Finansı Etkileyebilir

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu, kripto paralardaki dolandırıcılık, hack ve manipülasyonların endişe yarattığını belirterek, yatırımcıları uyardı.
AB Kriptoya İlgiden Endişeli: Geleneksel Finansı Etkileyebilir
HABER GİRİŞ

Kripto paralara her geçen yıl yatırımcıların ilgisi artarken, düzenleyiciler tarafında da endişe içeren açıklamalar geliyor. Bunlardan sonuncusu Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Kurumu (ESMA) tarafından geldi.

Açıklamada, yatırımcılar tarafından artan kripto alımının, gelecekteki kripto çöküşlerinin geleneksel finansal piyasaları etkileyebileceğine yer verildi. ESMA yatırımcıları soygunlar ve operasyonel başarısızlık risklerine karşı uyardı.

Geleneksel Finans için Risk Uyarısı

Kripto varlıkların değişken büyüme döngüleri nedeniyle ve ilgili düzenleyici hükümler geçerli olmadığı sürece, gelecekte finansal istikrarla ilgili olabilecek çok sayıda risk barındırdığı kaydedildi.

Düzenleyici kurum, kripto piyasası ile geleneksel finansal sistem arasında çoklu aktarım kanalları olduğunu belirtirken, şu an için bu kanalların ölçeklerinin sınırlı olduğunu bildirdi.

Belge, düzenleyiciler tarafından Nisan ayında yapılan bir ankete atıfta bulunarak, 90 Avrupa yatırım fonunun kriptoya doğrudan maruz kaldığını, 20’sinin ise dolaylı olarak türevler yoluyla maruz kaldığını hatırlatıyor. Bunun blok genelinde düşük bir rakam olduğu belirtiliyor.

GCM Yatırım Banner

Yetkililer bu durumun hızla değişebileceği konusunda uyarıyor. Geçen yıl elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın araç satışlarında Bitcoin kabul etme kararına atıfta bulunuldu.

Büyük bir perakendecinin ödeme seçeneği olarak kripto varlıkları etkinleştirmesi halinde tüketici maruziyetinin kısa sürede yükselebileceği vurgulandı. Kripto ile geleneksel finansın arasında bağlantılar olduğunun altı çizildi.

Borsalarda Yüksek Kaldıraç Vurgusu

AB yetkilileri, Huobi ve Bybit gibi 100 kattan fazla kaldıraçla riskli ticarete izin veren borsalara atıfta bulunarak, fiyat manipülasyonu ve yanlış satış gibi geleneksel finansal piyasalarda meydana gelen birçok riskin tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Çalışma aynı zamanda kripto manipülasyonu, fiyatları etkileyen anonim siparişler, hack olayları ve ağ tıkanıklığı gibi tehditlere dikkat çekiyor. AB bir süredir üzerinde çalıştığı kripto para düzenlemesinin kapsamını genişletmeye hazırlanıyor. Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği metaverse ve NFT’lerin de bu kapsama dahil edilmesi bekleniyor.

2024 itibariyle uygulanması beklenen MiCA kapsamında, ESMA’ya yeni çıkarılan varlıkların teknik incelemelerinde tam olarak ne olması gerektiğine karar verme, kripto varlıklara ek düzenleme ve izleme konusunda yeni yetkiler verilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.