Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücrete Dair Yeni Tahmin Açıklandı

Vatandaşın merakla beklediği asgari ücrete yönelik açıklamalar geliyor. Ücretin ne kadar artacağına dair yeni bir bilgi paylaşıldı. İşte detaylar...
Asgari Ücrete Dair Yeni Tahmin Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Milyonlar dört gözle asgari ücrete gelecek zammı beklerken tahminler açıklanmaya devam ediyor. Yetkililerden konuya dair açıklamalar gelirken ücretin ne kadar artacağı merak konusu. Konuyla ilgili en son bilgi geldi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret ile ilgili en son açıklamasında kapsamlı müdahalenin yapılacağını duyurdu. Milli Gazete haberinde TBMM’ye sunulan Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu’nda işveren sigorta prim desteğinin dikkat çektiğini söyledi.

“Net Asgari Ücret 8 Bin 690 TL Olabilir”

Bu yıl bütçede 43.1 milyar TL olan işveren sigorta prim desteğinin önümüzdeki yıl 68,1 milyar TL olarak belirlendiğini bildirdi.
İşverene yapılacak olan sigorta prim desteğinde yüzde 58’lik artış yapıldığını aktardı. Bu oranın asgari ücrete yapılacak zam hakkında bilgi verdiğini açıkladı. Asgari ücretin aynı oranda yapılacağı baz alındığında yeni net asgari ücretin 8 bin 690 TL olmasının beklendiğini aktardı.

Geçtiğimiz günlerde konuya yönelik tahminler açıklanmıştı. Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesinin sürpriz olmayacağını söylemişti. Oğuz’un belirttiği orana göre zam yapılırsa maaşlar 10 bin TL’ye yakın olacağı aktarılmıştı.

Vergi uzmanı Muhammed Bayram ise 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış beklediklerini dile getirdi. O yüzden 5 bin 500 TL’ye beklenen enflasyon oranında yüzde 40’lık bir artış yapılırsa 7 bin 700 lira civarında olacağının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.