Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Milyonlar Asgari Ücreti Konuşurken Tahminler Açıklandı

Asgari ücrete yönelik açıklamaların ardından en çok merak edilen zam oranına dair uzman kişilerden yorumlar gelmeye başladı. İşte zam oranına yönelik tahminler...
Milyonlar Asgari Ücreti Konuşurken Tahminler Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yetkililerden art arda gelen asgari ücretle ilgili zam açıklamalarından sonra milyonlar konuya dair detayları merakla bekliyor. Yeni yıla az bir zaman kala yapılan duyurular gündemde  yer alırken en çok konuşulan gelecek zammın oranı oldu. Hal böyle olunca uzman kişilerden yorumlar gelmeye başladı.

“Enflasyonun Yol Açtığı Refah Kaybı Giderilecek”

Konuya ilişkin ilk duyuru Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den geldi. En son yaptığı açıklamalarda Aralık ayında asgari ücrete büyük oranda zam geleceğini belirtti. Çalışanların enflasyonun tahribatından kurtarılmasının ve insanların artık rahatlamasının gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bilgi’nin açıklamalarından sonra konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunması asgari ücret ile geçimini sağlayan vatandaş tarafından büyük ilgi uyandırdı. Erdoğan, gelirleri ciddi şekilde yükselteceklerini vurgulayarak enflasyonun yol açtığı refah kaybını aşama aşama gidereceklerini ifade etti.

Asgari Ücret 10 Bin TL’yi Bulabilir

Bu açıklamaların ardından konuya dair uzman kişiler asgari ücrete gelecek olan zammın oranına dair yorumda bulundu.

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz, bugünkü köşe yazısında seçim ekonomisi sürecinde asgari ücrete yüzde 80 ve üzeri oranda zam gelmesinin sürpriz olmayacağını aktardı. Hükümetin önünde bir sandık olduğunu aynı zamanda ücretlerdeki erozyonun toplumda yarattığı olumsuzluklarında ortada olduğunu aktardı. Oğuz’un belirttiği orana göre zam yapılırsa maaşlar 10 bin TL’ye yakın olacak.

GCM Yatırım Banner

Vergi uzmanı Muhammed Bayram ise 1 Ocak 2023 tarihi itibariyle asgari ücrette en az enflasyon oranında bir artış beklediklerini dile getirdi. O yüzden 5 bin 500 TL’ye beklenen enflasyon oranında yüzde 40’lık bir artış yapılırsa 7 bin 700 lira civarında olacağının altını çizdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu ayın başlarında Ağustos ayında yıllık bazda enflasyon oranının yüzde 80,21 olduğunu açıklamıştı. Ayrıca Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yaptığı hesaplamalara göre söz konusu dönemde enflasyon oranının yüzde 181,37 olduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.