Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asgari Ücret için Açıklama Geldi: “Aralık’ta da Yapacağız”

Çalışma Bakanı, Temmuz’da yapılan asgari ücret zammının ardından Aralık’ta da büyük bir artışa işaret etti. Detaylar haberde...
Asgari Ücret için Açıklama Geldi: “Aralık’ta da Yapacağız”
Yorum

Enflasyonun yüzde 80’i aştığı şu dönemde fiyatlardaki artış ve geçim sıkıntısı, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündemden düşmüyor. Temmuz ayında vatandaşı rahatlatmak için asgari ücrete yüzde 30 zam yapılsa da 5500 TL, Ağustos’ta 6 bin 889 liraya ulaşan açlık sınırının altında kaldı.

Yapılan zamların arkası kesilmezken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücrete ilişkin yeni açıklama geldi. Bilgin, bugün yaptığı açıklamada önceki artışlara atıfla, “Geçtiğimiz dönem asgari ücrete tarihin en yüksek oranında zam yaptık. Temmuz’da da yaptık.” dedi.

Sözlerini şöyle sürdürdü:

“Aralık geliyor, Aralık’ta da yapacağız. Biz, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız. İnsanlarımızı rahatlatmamız lazım.”

Aynı zamanda prim gün sayısındaki farklılıkların ciddi bir sorun olduğunu dile getirdi. Bunu eşitlemenin gerekliliğini vurgulayarak düzenlemenin yapılacağını aktardı.

Ağustos ayındaki asgari ücret mesajında da Bilgin benzer söylemlerde bulunmuştu. “Yıl sonunda yeni bir düzenleme yapacağız ve emekçilerimizi ne enflasyona ne de sermayenin baskısına karşı ezdireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu