Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜRK-İŞ: Ağustos Ayı Yoksulluk Sınırı 22 Bin Lirayı Aştı!

TÜRK-İŞ, yaptığı araştırmalara göre açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Ağustos ayında açlık sınırı asgari ücretin altında kalmayı sürdürdü.
TÜRK-İŞ: Ağustos Ayı Yoksulluk Sınırı 22 Bin Lirayı Aştı!
HABER GİRİŞ

Türkiye İşçi Sendikası Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) araştırmaları sonucunda Ağustos ayındaki açlık ve yoksulluk sınırını belirledi. Mutfak enflasyonunun aylık bazda yüzde 0,73, son iki ayda ise yüzde 119,11 oranında arttığına işaret edildi.

TÜRK-İŞ dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcamasının yani açlık sınırının 6 bin 889 lira 76 kuruş olduğu vurguladı. Bu rakamın asgari ücretin bin 390 lira üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Temmuz ayında TÜRK-İŞ tarafından açlık sınırı 6 bin 840 lira, yoksulluk sınırı ise  22 bin 279 lira olarak açıklanmıştı.

Ailenin zorunlu harcamasında büyük yer kaplayan gıdada görülen enflasyonunun yükselişini durdurmak için Türk Lirasına değer kazandırılmanın gerekliliği belirtildi.

Dört kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınır iletilirken, yetişkin bir erkeğin aylık ortalama gıda harcaması 2 bin 79 lirada seyretti.

GCM Yatırım Banner
Dört Kişilik Bir Ailenin Açlık ve Yoksulluk Sınır Ağustos
KAYNAK: TÜRK-İŞ

Başta enerji olmak üzere girdi maliyetlerinin azaltılmasını ileten TÜRK-İŞ, üretimin arttırılmasına ve alım gücünün yükseltilmesine ihtiyacın olduğuna değindi.

“Herkesin Tenceresi Kapalı Kaynar!” diyerek ilgi toplayan TÜRK-İŞ, dört kişilik ailenin yapması gereken toplam harcamanın yani yoksulluk sınırının 22 bin 442 lira 20 kuruş olduğuna vurguda bulundu.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 8 bin 999 lira 13 kuruşa yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.