Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Açlık Sınırı Temmuz’da Yeni Asgari Ücreti Ezdi Geçti!

Türk-İş, Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Yeni belirlenen asgari ücret açlık sınırı rakamının altında kaldı. Detaylar haberde;
Açlık Sınırı Temmuz’da Yeni Asgari Ücreti Ezdi Geçti!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı verileri açıklandı. Araştırma sonucunda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 840 TL’ye yükseldi.

Türk-İş’in araştırmasında açıkladığı açlık sınırı yeni asgari ücreti bin 340 TL aştı. Yeni asgari ücret için geçtiğimiz haftalarda yapılan toplantıda, net rakam 5 bin 500 TL olarak belirlenmişti.

Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 8 bin 929 TL oldu. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı yani bir diğer adıyla “yoksulluk sınırı” 22 bin 279 TL ‘ye yükseldi.

Haziran ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6 bin 391 TL, yoksulluk sınırı 20 bin 818 TL ve bekar bir çalışanın yaşam maliyeti 8 bin 313 TL olmuştu.

Açıklanan verilere göre Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 7,01 oldu. Son on iki ay itibariyle artış yüzde 128,44, yedi aylık değişim oranı ise yüzde 66,90 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Et, Süt ve Bakliyat Fiyatları Arttı

Türk-İş ortalama süt fiyatının arttığını, yoğurt fiyatının sabit kaldığını ve peynirin yüzde 10 zamlandığını açıkladı.

Aylık tabanda gıda ürünlerinden dana eti fiyatının yüzde 2 oranında azaldığı göze çarptı. Kırmızı mercimek ve tavuk fiyatları az bir miktarda artarken, yağlı tohumların fiyatında herhangi bir değişme gerçekleşmedi.

Artış olan ürünler ise şu şekilde açıklandı: Kuzu eti yüzde 10, balıketi yüzde 12, yumurta yüzde 26, nohut yüzde 14, kuru fasulye yüzde 12 ve yeşil mercimek yüzde 8.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.