Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türk-İş Açıkladı: Açlık ve Yoksulluk Sınırı Haziran’da Tırmandı

Türk-İş tarafından dört kişilik bir ailenin açlık ve yoksulluk sınırı açıklandı. Veriler Haziran’da artışın sürdüğünü gösteriyor.
Türk-İş Açıkladı: Açlık ve Yoksulluk Sınırı Haziran’da Tırmandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) tarafından Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı verileri açıklandı. Yapılan araştırmaya göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 6.391 TL oldu.

Bu, mevcut asgari ücretin yüzde 50 üzerinde bir rakama karşılık geldi. Yoksulluk sınırı ise 20.818 TL olarak bildirildi. Mutfak enflasyonundaki artış aylık bazda yüzde 6,2 olarak açıklanırken, 12 aylık artış yüzde 117,3’e ulaştı.. Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 8.313 TL’ye yükseldi.

Türk-İş Haziran ayı açlık ve yoksulluk sınırı
Kaynak: Türk-İş

Raporda, ücretli, maaşlı, yevmiyeli çalışanlar ile esnaf, emekli ve öğrencilerin içinde yaşadığı fiili hayat pahalılığının, enflasyon bugün sıfırlansa bile gelirler artmadığı sürece aynı kalacağına yer verildi. Fiyatların hızla tırmandığının altı çizildi.

Türk-İş hanelerde kullanılan doğal gaza bu ay yapılan yüzde 30’luk zamma atıfta bulunarak, yıllık toplam artışların yüzde 75,5’e ulaştığını bildirdi. Açlık ve yoksulluk sınırındaki artışta, elektrik ve akaryakıt zamlarının önemli rol oynadığı belirtildi.

Türk-İş önümüzdeki aylarda enflasyon mücadelesinin süreceğini de şöyle aktardı:

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

“Haziran ayı Tüketici Güven Endeksi’nin tarihinin en düşük seviyesinde olması fiyatlama davranışları bozulan tüketicilerin de bu öngörüye sahip olduğunu işaret ediyor.”

Kurum Mayıs ayında yoksulluk sınırını 19.602 TL, açlık sınırını ise 6.017 TL olarak açıklamıştı. Zorunlu aylık harcamaların toplam tutarını ifade eden yoksulluk sınırı ise 19.602,14 TL olmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.