Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Türkiye’de Yoksulluk Sınırı 20 Bin Liraya Yaklaştı

Yüksek enflasyon ve artan maliyetler halkın alım gücünü giderek düşürürken, açlık ve yoksulluk sınırındaki artış Mayıs’ta da devam etti.
Türkiye’de Yoksulluk Sınırı 20 Bin Liraya Yaklaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) açıkladığı aylık rapora göre Mayıs ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı anlamına gelen açlık sınırı 6.017,85 TL’ye yükseldi. Açlık sınırı Nisan ayında 5.323,64 TL’ydi.

Gıda harcaması ile giyim, konut kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarını ifade eden yoksulluk sınırı 19.602,14 TL’ye çıktı. Bu tutar geçen ay 17.340.47 TL hesaplanmıştı.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti ise aylık 7.836,46 TL’ye ulaştı.

İşçi, Memur, Emekli, Öğrenci, Esnaf Nefes Alamıyor

İşçi, Memur, Emekli, Öğrenci, Esnaf Nefes Alamıyor
Kaynak: Türk-İş

Açıklamada üretim ve maliyet artışı ile arz kesintisini gibi sebepler nedeniyle fiyat artışlarının önünün alınamadığı belirtildi.

“Ne enflasyon yavaşlıyor ne de alım gücü yükseliyor. Kur Korumalı Mevduata (KKM) rağmen risk artışlılarından kaynaklı olarak döviz sepetinin tamamına karşı TL değer kaybetmeye devam ediyor.” ifadesine yer verilen açıklamada, resmi verilere göre tarım-ÜFE’nin Nisan’da yüzde 118,5, yurt dışı ÜFE’nin ise yüzde 105,8 oranında arttığı belirtildi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Yüksek enflasyon sürdürülebilir güçlü büyümenin önündeki en büyük engellerden olduğundan işsizliğin büyümesine yol açtığı, halkın artık nefes alamaz hale geldiği bildirildi.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 13,04, son on iki ay itibarıyla yüzde 107,76 oranında artış gösterdi.

Mayıs ayında peynir fiyatlarına yüzde 10, yoğurda yüzde 24, balık fiyatlarına ortalama yüzde 30 oranında zam yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.