Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bütçede Fazla Dönemi Uzun Sürmedi! Eylül’de Yılın En Büyük Açığını Verdi

Yurt içi gündemin beklenen Eylül ayı bütçe verileri yayımlandı. Ağustos’ta fazla veren bütçe, yılın dokuzuncu ayında ne oldu?
Bütçede Fazla Dönemi Uzun Sürmedi! Eylül’de Yılın En Büyük Açığını Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Eylül ayı için Merkezi Yönetim Bütçe Gerçekleşmeleri raporunu yayımladı. Ağustos’ta 3 milyar 586 milyon lira fazla veren bütçe, Eylül’de terse döndü.

Dokuzuncu ayında bütçe 78 milyar 63 milyon lira açık verdi. Böylelikle Temmuz’daki 64 milyar 19 milyon liralık açığın ve Ağustos’taki fazlanın ardından Eylül’de yine açığa geçti.

Bütçe Eylül
KAYNAK: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Fazladan açığa geçiş sert oldu ve 2022 yılının en yüksek açığını işaretledi. Bütçe önceki en yüksek açığı, Aralık 2021’de 145,7 milyar liralık rakamla kaydetmişti.

Ayrıca bütçe harcamaları 285 milyar 567 milyon lira, genel bütçe giderleri de 206 milyar 940 milyon lira oldu.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Ocak-Eylül döneminde kümülatif olarak merkezi yönetim bütçe giderleri 2,02 trilyon lira, bütçe gelirleri 1,97 trilyon lira ve bütçe açığı 45,5 milyar TL olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.