Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Bu Veri Bekleniyordu: Mart Ayı Enflasyon Raporu Açıklandı

Küresel piyasalar tarafından bu hafta beklenen başlıca veri olan ABD'nin Mart ayı enflasyon raporu açıklandı. Detaylar haberde...
ABD’de Bu Veri Bekleniyordu: Mart Ayı Enflasyon Raporu Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Global piyasaların bu haftanın kilitlendiği başlıca veri olan ABD’nin Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan rapora dünyanın en büyük ekonomisinde göre Mart ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 3,5 olarak açıklandı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

Ekonomistlerin beklentileri enflasyonun yıllık bazda yüzde 3,4, aylık bazda yüzde 0,3 olarak gerçekleşeceği yönündeydi. Şubat ayında yıllık bazda artış yüzde 3,2 olarak açıklanmıştı.

Değişken gıda ve enerji bileşenleri hariç çekirdek enflasyon ise aylık bazda yüzde 0,4 hızlanırken, yüzde 0,3 olan beklentiyi aştı. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 3,8 olarak gerçekleşti ve yüzde 3,7 olan beklentinin üzerine çıktı. Son 12 ayda tüm kalemler endeksi mevsimsel düzeltme öncesi yüzde 3,5 arttı.

Barınma endeksi ve benzin endeksi Mart ayında yükseldi. Bu iki endeks birleştirildiğinde
tüm kalemler için endeksteki aylık artışın yarısından fazlasına katkıda bulundu. Enerji endeksi 1,1 artarken, gıda endeksi Mart ayında yüzde 0,1 artış kaydetti.

Mart ayında artış gösteren endeksler arasında barınma, motorlu taşıt sigortası, sağlık hizmetleri yer aldı. Bakım, giyim ve kişisel bakım, kullanılmış araba ve kamyonlar, eğlence ve yeni araçlara ilişkin endekslerde ise düşüş kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Gelen veriler Federal Rezerv’in 1 Mayıs’ta yapacağı faiz toplantısı için büyük öneme sahip. Piyasalar bu toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyor. ABD’de geçen hafta Mart ayına ilişkin tarım dışı istihdam raporu açıklanmış ve veri beklentinin oldukça üzerinde gerçekleşmişti.

Merkez bankası politika yapıcıları, enflasyonun yüzde 2′lik yıllık hedefe doğru sağlam bir yolda olduğuna dair yeterli kanıt görmediklerini söyleyerek, faiz indirimi konusunda sabırlı olma çağrılarını yinelediler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın