Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’nin Mart Verileri Açıklandı: Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik

Küresel piyasalar tarafından haftanın en çok beklenen verisi olan ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları açıklandı. Ayrıntılı veriler haberde...
ABD’nin Mart Verileri Açıklandı: Tarım Dışı İstihdam ve İşsizlik
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın beklenen başlıca verisi olan ABD tarım dışı istihdam raporu ve işsizlik rakamları açıklandı. Son günlerde Federal Rezerv yetkililerinden gelen şahin açıklamalar ve petrol fiyatlarının artması, enflasyonla mücadelede son durum hakkında gözleri istihdam verilerine çevirdi.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan rapora göre tarım dışı istihdam Mart ayında 303 bin olarak gerçekleşti. İşsizlik ise yüzde 3,8 seviyesinde oldu. Tarım dışı istihdamın 212 bin olarak açıklanması bekleniyordu. İşsizlik oranı beklentisi ise yüzde 3,9 seviyesindeydi.

Temel ortalama saatlik kazanç ölçüsünde ücretler aylık bazda yüzde 0,3 ve bir yıl öncesine göre yüzde 4,1 arttı. Her iki veri de Wall Street tahminleriyle uyumlu geldi.

ABD ekonomisi Şubat ayında 275 bin net tarım dışı istihdam ve yüzde 3,8 işsizlik rakamı bildirmişti. Son rakamlar ekonominin güçlü olmaya devam ettiğini gösteriyor ve Federal Rezerv’in ilerleyen dönemde faiz indirimlerine ne zaman başlayabileceğine dair önem arz ediyor.

ABD’de son açıklanan rakamlara göre Şubat ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,2 olarak açıklanarak beklentiyi aşmıştı. Mart ayı enflasyon rakamları gelecek hafta açıklanacak ve piyasaların gözü bu veride olacak. Geçtiğimiz günlerde FED Başkanı Jerome Powell, faiz indirimlerini konuşmak için önlerinde zaman olduğunu söylemişti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın