Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD’de Açık İş Sayısı Beklenti Üstü Düştü! FED için Anlamı Ne?

ABD'de açık iş sayısı, bir yıldan fazla sürenin en düşük seviyesine gerilese de piyasa sağlam kaldı. Veriler, FED için şahin beklentileri sürdürecek nitelik taşıyor...
ABD’de Açık İş Sayısı Beklenti Üstü Düştü! FED için Anlamı Ne?
HABER GİRİŞ

ABD’de açık iş sayısı, yılın sekizinci ayında beklentilerden kötü geldi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın yayımladığı verilere göre JOLTS açık iş sayısı, Ağustos’ta 10 milyon 53 bine gerileyerek piyasa tahminlerinin üzerinde düşüş gösterdi.

Böylelikle Haziran 2021 sonrası en zayıf seviyeyi kaydetti. En büyük düşüş, 236 binle sağlık ve sosyal yardımda kaydedilirken diğer hizmetlerde 183 bin ve perakende ticarette 143 bin azalma oldu.

Bu arada, 4,2 milyon Amerikalı, önceki aya göre çok az değişiklikle iş bıraktı ve iş bırakma oranı yüzde 2,7’de değişmedi. İşe alım sayısı ise 39 bin artarak 6 milyon 277 bine çıktı.

Yine de veriler, Eylül’de üçüncü kez 75 baz puanlık artırım yapan FED’in şahin politikalarını sürdürmesi için gerekli sinyali verdi. Çünkü rakam, pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kaldı ve bu da işçilere olan talebin gücünü koruduğunu gösterdi.

Emek arzını taleple uyumlu hale getirmek, ekonomideki para akışını yavaşlatmak için faiz artırmayı kullanan Fed için büyük bir hedef oldu.

GCM Yatırım Banner

İşgücü piyasası, haftalık işsizlik başvurularının son zamanlarda beş ayın en düşük seviyesine ulaşması ve işsizlik oranının yüzde 3,7’de kalmasıyla bu hareketlere çok az tepki gösterdi.

Ekonomist Mohamed El-Erian, verilerin ardından yaptığı açıklamada 10,05 milyonluk rakamın göreceli olarak, bu, işgücü piyasasının biraz soğuması anlamına geldiğini söyledi. Ancak mutlak veriler ışığında sıkı kaldığını ekledi. İzlenecek bir sonraki önemli verinin Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam olduğunu hatırlattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.