Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IMF Başkanı’ndan FED’e Uyarı: Dikkatli Olun

IMF Başkanı, FED’i dünyanın geri kalanı üzerindeki etkisine karşı dikkatli olmaya çağırırken, sorumluluğunun çok yüksek olduğunu söyledi.
IMF Başkanı’ndan FED’e Uyarı: Dikkatli Olun
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Suudi Arabistan ziyareti kapsamında alınan kararları açıklayarak, merkez bankalarının uyguladığı politikalar hakkında konuştu. Suudi Arabistan Maliye Bakanı Al-Jadaan ile Riyad’da bir IMF bölge ofisi kurulmasını sağlayacak Mutabakat Zaptı imzaladıklarını söyledi. Bunun, ülke yetkilileri ve bölgesel kurumlarla olan ilişkileri yeni bir düzeye taşıyacağını belirtti.

Ziyaret kapsamında Reuters’a röportaj veren Georgieva, küresel durgunluğun doğru maliye politikalarıyla önlenebileceğini fakat ülkelerin gelecek yıl resesyona girme olasılığının yüksek olduğunu ifade etti.

“Enflasyon Yoksul İnsanlardan Alınan Bir Vergidir”

“Merkez bankalarının kararlı bir şekilde hareket etmesine ihtiyacımız var.” diyen IMF Başkanı, karşılarında çok inatçı bir enflasyon olduğunu hatırlattı. Enflasyonun yoksullardan alınan bir vergi olduğunu belirtti.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) uyguladığı politikaların dünyanın geri kalanını etkilediği için son derece dikkatli olması gerektiğini söyledi.

FED’in sorumluluğunun çok yüksek olduğunu ifade eden Georgieva, ABD’de mal ve hizmetler için talebin hala oldukça önemli olduğunu, bu ortamda sıkılaşma ortamının devam etmesi gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

İşsizliğin muhtemelen arttığını dile getiren IMF Başkanı, henüz olmasa da gelecekte rahatlayabileceklerini sözlerine ekledi.

IMF, geçen hafta Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının etkisiyle oluşan enflasyon ve gıda kıtlığı krizine karşı birçok ülkenin yüksek maliyetlerle başa çıkabilmeleri için acil durum finansmanını onaylamıştı.

Georgieva, çoğunluğu Afrika’da olmak üzere yaklaşık 20 ülkenin muhtemelen talepte bulunacağını ve finansman almaya uygun olduklarını açıkladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.