Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tahvil Getirisi Resesyon Korkusuyla 3,5 Yılın Yükseğinde

ABD’nin kritik enflasyon verisini bekleyen gösterge Hazine tahvil getirisi, yatırımcıların endişeleriyle yaklaşık 3,5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. İşte son durum,
ABD Tahvil Getirisi Resesyon Korkusuyla 3,5 Yılın Yükseğinde
HABER GİRİŞ

Önde gelen merkez bankaları yükselişi sürdüren enflasyonu dizginlemeye çalışırken, agresif politika sıkılaştırma döngüsü beklentileri devlet borçlarının satıcılı seyrine yol açıyor.

ABD’nin kritik enflasyon verisi beklenirken 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisinde sert yükseliş de bu durumu doğruluyor.

ABD’nin gösterge 10 yıllık Hazine getirisi bugün yüzde 2,83’ü aşarak Aralık 2018’den sonra en yüksek seviyeye ulaştı.

ABD 10 Yıllık
KAYNAK: MarketWatch

Gösterge getiri, Ocak ayı enflasyonu sonrasında ilk kez yüzde 2 üzerine çıkarak kritik direnci kırmıştı. Buradan sonra yüzde 1,6’lara kadar inse de Şubat enflasyonun açıklandığı 10 Mart’ta yeniden yüzde 2’ye çıktı.

Mart ortasından sonra ise yüzde 2 üzerinde kalıcılık kazandı. Bugün küresel piyasalar ABD’nin TSİ 15.30’da açıklayacağı Mart ayı enflasyon rakamlarını odaklanmışken 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 2,834’ü denedi.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık 3 buçuk yılın en yüksek değerine ulaşan gösterge tahvil faizi, yazım sırasında yüzde 2,8’lerde artıda duruyor.

Enflasyon Odakta, Yatırımcılar Tetikte!

ABD’de yıllık enflasyon oranı 2022 yılının Şubat ayında yüzde 7,9’a yükselerek Ocak 1982 Ocak sonrası en yüksek seviye ile 40 yılın rekorunu tazelemişti. Piyasa beklentileri enflasyonun Mart’ta yüzde 8,4’e yükselmesini beklerken Beyaz Saray’dan da uyarı geldi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, dünkü konuşmasında Şubat’ta 40 yılın yükseğine çıkan enflasyonun suçlusu olarak Rusya’nın Ukrayna işgali kaynaklı artan petrol fiyatlarını gösterdi.

Putin’in fiyat artışı nedeniyle Mart ayı TÜFE manşet enflasyonunun olağanüstü yükselmesini beklediklerini dile getirdi. Enerji ve gıda piyasalarındaki küresel bozulmaları yansıtan çekirdek ve manşet enflasyon arasında büyük bir fark için uyarıda bulundu.

Enflasyon okumaları, Federal Rezerv’in para politikasını sıkılaştırmada ne kadar agresif olacağını belirlemede kilit rol oynuyor. Yatırımcıların daha uzun vadeli borç lehine daha kısa vadeli Hazine tahvillerini satmaları, ufukta bir resesyon olabileceğine ilişkin korkuları yansıtıyor.

CNBC’nin haberine göre BlackRock Fundamental Equities baş yatırım görevlisi Nigel Bolton, artan piyasa oynaklığının merkez bankalarının politika hataları yapmasına ve bunun 12 ila 18 ay sonra küresel durgunluğa dönüşmesine ilişkin endişeleri yansıttığını söyledi.

Ancak Bolton’a göre resesyon “kesinlikle ihtimal dahilinde” değil.

Bolton’un görüşü, 2023 için ABD resesyonu bekleyen Deutsche Bank ile uyuşmadı. Deutsche Bank Federal Rezerv aşırı enflasyonu bastırmaya çalışırken işsizlik oranının yüzde 5,1’e yükselmesiyle birlikte 2023 için ABD resesyonunu tahmin eden ilk büyük banka oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.