Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Durgunluk Korkularına Rağmen İkinci Çeyrekte Beklenti Üstü Büyüdü

ABD’de yüksek faiz ortamı ve durgunluk korkularının ortasında ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomi beklenti üstü büyüdü.
ABD, Durgunluk Korkularına Rağmen İkinci Çeyrekte Beklenti Üstü Büyüdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Rapora göre gayri safi yurtiçi hasıla dönem boyunca beklenenden daha hızlı büyüdüğü için ABD ekonomisi ikinci çeyrekte çok az durgunluk belirtisi gösterdi.

Tüm mal ve hizmet faaliyetlerinin toplamı olan GSYİH, Nisan-Haziran dönemi için yıllık yüzde 2,4 oranında arttı ve bu yüzde 2′lik beklentinin üzerinde. GSYİH ilk çeyrekte yüzde 2 artış kaydetmişti.

Raporun ardından piyasalar yükseldi, hisse senetleri pozitif bir açılışa hazırlanıyor ve Hazine getirileri artıyor. Dolar endeksi yüzde 0,6’lık artışla 101.3 puan seviyesine ulaştı. Konut dışı sabit yatırım, devlet harcamaları ve stok büyümesindeki artışların yardımıyla tüketici harcamaları sağlam çeyreğe güç verdi.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ilk çeyrekteki yüzde 4,1′lik artışın ardından yüzde 2,6′lık artışla, yüzde 3,2′lik artış tahmininin oldukça altında kaldı. Bölümün kişisel tüketim harcamaları endeksi ile ölçülen tüketici harcamaları, çeyrek boyunca yüzde 1,6 arttı ve tüm ekonomik aktivitenin yüzde 68′ini oluşturdu.

Gayri safi özel yurt içi yatırım ikinci çeyrekte yüzde 5,7 artarken, ekipmandaki yüzde 10,8′lik artış ve yapılardaki yüzde 9,7′lik artış, bu kazanca yardımcı oldu. Devlet harcamaları, savunma harcamalarındaki yüzde 2,5′lik artış ve eyalet ve yerel düzeylerde yüzde 3,6′lık büyüme dahil olmak üzere yüzde 2,6 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Beklenti üstü büyüme rakamları, FED’in agresif faiz politikasının ortasında kendisini gösteriyor. FED dün gerçekleştirdiği son toplantısında, 25 baz puanlık faiz artırımı daha gerçekleştirdi ve böylece oranları yüzde 5.25-5.50 seviyesine taşıdı.

FED Başkanı Jerome Powell, gelecek toplantılarda daha fazla faiz artırımı yapılabileceğinin sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.