Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Konut Fiyat Endeksi Mayıs’ta Yavaşlamaya Devam Etti

ABD’de yayınlanan son konut fiyat endeksi verileri, Mayıs ayında düşüşün devam ettiğini ortaya koydu. Ayrıntılar haberde…
ABD’de Konut Fiyat Endeksi Mayıs’ta Yavaşlamaya Devam Etti
Yorum

Federal Konut Finans Kurumu tarafından yayınlanan verilere göre ABD’de konut fiyat endeksi Mayıs’ta aylık bazda yüzde 0,7 oranında arttı. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 2,8 olarak gerçekleşti. Son rakamlar geçen yılın Nisan ayından bu yana konut fiyat endeksindeki düşüşün devamını temsil ediyor.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks ise Mayıs’ta yıllık bazda yüzde 1,7 düşüş kaydetti. Piyasa beklentilerinin altında kalan gerilemenin yüzde 2,2 seviyesinde olacağı tahmin ediliyordu. Üst üste 3 aydır düşen endeks, Nisanda da yüzde 1,7 azalış kaydetmişti.

FHFA’nın Araştırma ve İstatistik Bölümü’nde denetleyici ekonomist olan Dr. Nataliya Polkovnichenko, “ABD konut fiyatları Mayıs ayında ılımlı bir şekilde arttı ve son birkaç ayın eğilimini sürdürdü. Ancak ülkenin bazı bölgelerinde konut fiyatları bir yıl önceki seviyelerin altında kaldı” açıklamasında bulundu.

Endeksteki 20 kent arasında konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği kentler, yüzde 4,6 ile Chicago, yüzde 3,9 ile Cleveland ve yüzde 3,5 ile New York oldu. Aynı dönemde konut fiyatları Seattle’da yüzde 11,3, San Francisco’da yüzde 11, Las Vegas’ta yüzde 7,8, Phoenix’te yüzde 7,6 ve Denver’de yüzde 4,9 azaldı.

Konut fiyat endeksi 50 eyaletin tamamından ve 400’den fazla Amerikan şehrinden 1970’lerin ortalarına kadar uzanan verilere dayalı olarak müstakil ev değerlerindeki değişiklikleri ölçüyor. Endeks hesaplanırken, ev fiyatı işlem verilerini analiz etmek için ağırlıklı, tekrarlanan satış istatistiksel tekniğine dayalı tamamen şeffaf bir metodoloji kullanılıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu