Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD, Binance’ın Kara Para Aklama ile Mücadelesini İnceliyor

ABD hükümetinin kripto para borsası Binance’den, kara para aklama ile mücadelesine dair ayrıntılı belgeler istediği bildirildi. Detaylar haberde...
ABD, Binance’ın Kara Para Aklama ile Mücadelesini İnceliyor
HABER GİRİŞ

ABD’de federal savcıları, 2020 yılında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’den kara para aklamayla mücadele kontrolleri hakkında kapsamlı kayıtları istedi. Kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao’nun da dahil olduğu kayıtların sağlanması talep edildi.

Reuters’ta yer alan rapora göre Adalet Bakanlığı’nın kara para aklama bölümü, Binance’den, borsanın yasa dışı işlemleri tespit etmesi ve ABD’li müşterilerin işe alınması da dahil olmak üzere Zhao ve diğer 12 yönetici ve ortaktan gönüllü olarak mesaj göndermesini istedi.

Savcılar ayrıca belgelerin imha edilmesi, değiştirilmesi, Binance’in dosyalarından kaldırılması, veya ABD’den transfer edilmesini içeren şikayetleri de inceledi. Soruşturmayı bilen yetkililer, daha önce bildirilmeyen Aralık 2020 talebinin, Adalet Bakanlığı’nın Binance’in ABD mali suç yasalarına uyumuna ilişkin devam eden soruşturmasının bir parçası olduğunu söyledi.

Yetkililer, ABD makamlarının Binance’in Banka Gizliliği Yasasını ihlal edip etmediğini araştırdığını söyledi. Bu, kripto borsalarının Hazine Bakanlığı’na kaydolmasını ve Amerika Birleşik Devletleri’nde önemli işler yürütüyorlarsa kara para aklama ile mücadele gereksinimlerine uymasını gerektiriyor.

ABD finans sistemini yasadışı finansmandan korumak için tasarlanan yasa, 10 yıla kadar hapis cezası öngörüyor. Binance ve Zhao’nun bakanlıktan gelen talebe nasıl yanıt verdiği bilinmiyor.

GCM Yatırım Banner

CZ’den Yanıt Gecikmedi

Haber sonrası Zhao, sosyal medya hesabından, kayıtların yarı yarıya olacak şekilde halka açık olduğunu belirtti.

Binance CEO’su “İyi bir şekilde belgelendiği gibi, dünya çapındaki düzenleyiciler, sektörümüzü daha iyi anlamak için her büyük kripto borsasına ulaşıyor. Bu, herhangi bir düzenlemeye tabi kuruluş için standart bir süreçtir ve bekleyen soruları ele almak için ajanslarla düzenli olarak çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

CZ daha önce de borsanın KYC doğrulama sistemine dair eleştirilere yanıt vererek, yeterli altyapıya sahip olmadığı iddialarını reddetmişti.

Binance, 2017 yılında Şanghay’da faaliyete başladı ve Temmuz ayı itibarıyla dünyadaki kripto ticaret pazarlarının yarısından fazlasını kontrol ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.