Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeytinyağı Fiyatlarından Kötü Haber: Zam Dalgası Geliyor

Dünya genelinde yaşanan kuraklık küresel zeytinyağı fiyatlarını yukarı taşıyor. Gelen son veriler üretimde yarı yarıya düşüşe işaret etti.
Zeytinyağı Fiyatlarından Kötü Haber: Zam Dalgası Geliyor
HABER GİRİŞ

Zam haberlerine konu olan zeytinyağı yine fiyat artışıyla gündem oldu. İstanbulluların Ağustos ayında 42 bin lirayı aşan yaşam maliyeti verilerinde öne çıkan zeytinyağı fiyatlarının bir yılda yüzde 144,37 arttığının ortaya konmasının ardından yüzde 100’ü aşan artışların devamının geleceği öğrenildi.

İklim değişikliğiyle yaşanan kuraklığın zeytinyağında arz sorunu yaşatacağı haberi geldi. Üretici ülkelerdeki şiddetli kuraklık yüzünden zeytinyağı fiyatlarında yeni rekor artışların yaşanması bekleniyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) son paylaştığı raporda, Akdeniz’deki kuraklığın küresel zeytinyağı fiyatlarını Eylül ayında ton başına 8.900 dolar seviyesine çıkardığı ortaya kondu.

Ağustos ayında yıllık yüzde 130 yükselen küresel zeytinyağı fiyatlarının ise gelecek günlerde gevşeme belirtisi göstermediği ifade edildi.


Küresel pazarda en büyük zeytinyağı üreticisi ve ihracatçısı olan İspanya’nın aylara yayılan kuraklık sorunu üretimde yarı yarıya düşüşle 610.000 tona yakın gerileme yaşattı.

Ülkede yüksek seyreden zeytinyağı fiyatları nedeniyle ihracata kısıt getiren Türkiye de küresel pazarda dengeleri değiştirdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin zeytinyağı ihracatını askıya almasıyla birlikte İspanya’da halihazırda sınırlı olan hacimler kötü bir hal aldı.

Konuya ilişkin görüşünü CNBC ile paylaşan Emtia piyasası istihbarat firması Mintec’in yağlı tohumlar ve bitkisel yağlar analisti Kyle Holland, “Kuraklık koşullarının hüküm sürdüğü İtalya ve Yunanistan da dahil olmak üzere diğer büyük Avrupa zeytinyağı üreticisi ülkelerde üretimin azalmasına ilişkin endişeler durumun karmaşıklığına katkıda bulunuyor” diye konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.