Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İstanbulluların Yaşam Maliyeti 42 Bin Lirayı Aştı

Enflasyonuyla ünlenen İstanbul’da vatandaşların yaşamı gün geçtikçe güçleşiyor. Son veriler şehirdeki maliyetlerin yoksulluk sınırını yine geçtiğini gösterdi.
İstanbulluların Yaşam Maliyeti 42 Bin Lirayı Aştı
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı İstanbul Planlama Ajansı, her ay paylaştığı yaşam maliyeti verilerini açıkladı. Vatandaşların yaşadığı hayat pahalılığını ortaya koyan verilerde İstanbul’da yaşamanın maliyetinin Ağustos’ta aylık bazda yüzde 9,69, yıllık bazda yüzde 80,59 arttığı görüldü.

Araştırma sonuçlarına göre kentte ortalama yaşam maliyeti bir ayda 3.765 lira arttı. İstanbul’da dört kişilik bir ailenin Ağustos ayında ortalama yaşam maliyeti 42.593 lira oldu.

İstanbulluların yaşam maliyeti Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) geçen hafta açıkladığı verilere göre 39 bin 733 lira olan yoksulluk sınırını yine geçti.

Böylece gelinen noktada geliri yoksulluk sınırın altında kalan vatandaşların İstanbul’da barınmasının imkansızlaştığı bir kere daha ortaya kondu.


İstanbul’da artan yaşam maliyetlerinde dönemlere göre incelemeler ele alındığında Ağustos ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre artışın yüzde 54,34 olduğu görüldü.

Fiyat artışlarında yine gıda enflasyonu öne çıkarken en çok zamlanan ürün zeytinyağı oldu. Buna göre Ağustos ayında İstanbul’da zeytinyağı fiyatları bir yılda yüzde 144,37 arttı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın