Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yoksulluk Sınırı Ağustos’ta 40 Bin Liraya Ulaştı

Türk-İş araştırma sonuçlarına göre Ağustos ayında açlık sınırı yine asgari ücretin üzerine çıkarken, yoksulluk sınırı 40 bin liraya dayandı.
Yoksulluk Sınırı Ağustos’ta 40 Bin Liraya Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ağustos ayına ilişkin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırma sonuçların ı yayımladı. Her ay açıklanan veriler yüksek enflasyon ve maliyet artışının hanehalkı üzerinde yarattığı baskının boyutunu gösteriyor.

Yapılan hesaplamalara göre Ağustos ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarını ifade eden açlık sınırı 12 bin 198 liraya yükseldi.

Dört kişilik bir ailenin gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık gibi harcamalarını içeren yoksulluk sınırı ise 39 bin 733 liraya yükseldi.

Bekar bir çalışanın yaşama maliyeti Ağustos ayında 15 bin 813 lirayı gördü.

Sekiz aylık gıda enflasyonu yüzde 50,02 olarak hesaplanırken, asgari harcama tutarında bir önceki aya kıyasla yüzde 4,63 oranında artış gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Temmuz ayında açlık sınırı 11 bin 658  lira, yoksulluk sınırı 37 bin 974 lira ve bekar bir çalışanın maliyeti 5 bin 123 lira olarak hesaplanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.