Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeytinyağı Fiyatlarının Yükselmesi Bekleniyor

Zeytinde düşen verim zeytinyağı fiyatlarını etkileyecek. Sektör yetkilileri fiyatların artacağını söylüyor. Detaylar haberde...
Zeytinyağı Fiyatlarının Yükselmesi Bekleniyor
HABER GİRİŞ

Türkiye’de birçok ürüne zam gelmeye devam ediyor. Küresel iklim krizi de zam nedenlerinden biri. Kuraklıktan etkilenen Manisa’da zeytin hasadı yaklaşıyor. Üreticiler kendilerine yetecek kadar zeytin çıkaracaklarını belirtti. Hal böyle olunca zeytinyağı fiyatlarında yükseliş bekleniyor.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Saruhanlı Ziraat Odası Başkanı Aydoğan Okur yağan şiddetli yağmurların çiçekte olan zeytini olumsuz etkilediğini söyledi.

İnsanların zeytin bahçelerine gitmeye korktuğunu, şu anda ilaç, gübre gibi işlemler yapılmadığını aktardı.

Zeytin üreticilerinin kendilerine kadar zeytin çıkarabileceğini belirterek bunun iç piyasayı hem de dış piyasayı etkileyeceğini bildirdi.

Aydoğan, “İspanya ve İtalya’daki büyük kuraklıktan dolayı dünya piyasası etkilendi. Son duyumlarımıza göre Avrupa piyasalarında 8,7 dolar gibi fiyatlar geziyor. Bizim ülkemizde de şu anda 200-250 TL civarında zeytinyağı satılıyor. Sezonda fiyatların daha da yükseleceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Hasadın önümüzdeki haftalarda başlayacağını ancak çok uzun hasat sezonu olmayacağını ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.