Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Kim Gerçek Dost Anladık!

Ukrayna lideri Zelenski, ülkesindeki Bağımsızlık Günü için hazırlanan videoda, mücadeleyi bırakmadıklarını ve kimin gerçek dost olduğunu bildiklerini söyledi.
Zelenski: Kim Gerçek Dost Anladık!
HABER GİRİŞ

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ülkesinin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden (SSCB) ayrılışının 31’inci yıl dönümü için hazırlanan videoda konuştu. Paylaşılan videoda Ukrayna işgali ile ilgili belgesel de yer aldı.

Güvenlik endişeleri gerekçesiyle herhangi bir etkinlik yapılamayan Ukrayna’da Bağımsızlık Günü, sosyal medya üzerinden kutlanıyor.

Zelenski, 6 aya yayılan sürede Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmeye çalıştığını söyleyerek, “Planlarına göre 24 Ağustos’ta ‘bağımsızlık günümüz kutlu olsun’ sözlerini duymamamız gerekirdi. 24 Şubat’ta bize ‘şansınız yok’ deniliyordu. Biz ise 24 Ağustos’ta ‘Bağımsızlık Günün kutlu olsun Ukrayna!’ diyoruz” şeklinde konuştu.

“Biz bağımsız Ukrayna’nın özgür halkıyız. Altı ay içinde tarihi değiştirdik, dünyayı değiştirdik ve kendimiz değiştik” diyen Zelenski, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlattığı savaşa dikkat çekti.

Ukrayna liderinin konuşması şöyle: “Artık kesin olarak kimin gerçek dostumuz olduğunu biliyoruz. Kimin ne olduğunu anladık. Tüm dünya ise Ukraynalıların kim olduğunu ve Ukrayna’nın ne olduğunu öğrendi.”

GCM Yatırım Banner

“Donbas ve Kırım’ı Hangi Yolla Olursa Olsun Geri Alacağız”

Zelenski, konuşmasında Kırım’a da değindi. Ülkesinin işgalci Rusya’ya karşı mücadele gösterdiğini söyledi. Ukrayna toprakları için sonuna kadar mücadelenin devam edeceğini vurguladı. Konuşmasında barış müzakerelerine yeşil ışık yakmayan Zelenski şöyle söyledi:

“Teröristlerle uzlaşmak istemiyoruz ve kafamıza silah dayatıldığı için korkudan müzakere masasına oturmuyoruz. Bizim için en tehlikeli olan roketler, uçaklar, tanklar değil; prangalardır.  Ellerimizi sadece zaferimizi kutladığımızda yukarıya kaldıracağız. Tüm Ukrayna ile birlikte. Topraklarımızla ve insanlarımızla pazarlık yapmıyoruz. Bizim için Ukrayna; tüm Ukrayna demektir.”

Toplam 25 bölgenin herhangi birinden ödün ve taviz verilmeyeceğinin altını çizerek; “Donbas Ukrayna’dır ve biz onu her türlü yolla geri alacağız. Kırım Ukrayna ve onu da geri alacağız. Hangi yolla olursa olsun” dedi.

Ukrayna lideri, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da Ukrayna yönetiminin yeniden kurulacağına yönelik açıklamalarını daha önce de yinelemişti. Her şeyin Kırım ile başladığını ve Kırım ile sona ereceğini söylemişti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde bulunan ve bağımsızlığını ilan eden Lugansk yönetimi, Rusya’ya katılım için referandum yapacağını duyurmuştu. Zelenski ise referandum kararına karşı çıkmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.