Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna Alarmda! Bağımsızlık Günü Mitingleri Yasaklandı

Rusya işgali altındaki Ukrayna, olası Rus roket saldırılarının hedefi olmamak için Bağımsızlık Günü mitinglerinin yasaklandığını duyurdu. Detaylar haberde;
Ukrayna Alarmda! Bağımsızlık Günü Mitingleri Yasaklandı
HABER GİRİŞ

Rus işgali altındaki Ukrayna’da yerel yetkililer, güvenlik gerekçisiyle bu hafta gerçekleştirilmesi planlanan halka açık Bağımsızlık Günü kutlamalarının yasaklandığını duyurdu.

Harkov’da Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Ülkenin Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmasının 31’inci yıl dönümü niteliğini taşıyan gün için alınan bu kararın yanı sıra artan Rus saldırısı tehdidi nedeniyle Harkov’da sokağa çıkma yasağı da ilan edildi.

Rus saldırılarının şiddetlendiğini belirten yetkililer, ülkenin güney cephe hatlarının yakınında Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’nın kuzey ve batısındaki birkaç Ukrayna kasabasına roket atıldığını belirtti.

Dnipro Nehri’nin Rus işgali altındaki güney kıyısındaki Zaporijya nükleer reaktör kompleksi bölgesinde topçu ve roket ateşlerinin nükleer felaket korkusu yaratmaya devam ettiği ifade edildi. Bu durumun bölgenin askerden arındırılması çağrılarının artık daha yüksek sesle çıkması sonucunu doğurduğunun altı çizildi.

Zelenski Uyardı: Hafta Sonu Şiddetli Saldırı Riski Var

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna’nın Rus hakimiyetindeki Sovyet yönetiminden bağımsızlığını kazanmasının 31. yıl dönümü öncesinde hafta sonu daha şiddetli saldırılar riski gerçekleşme olasılığı konusunda vatandaşlarını uyardı.

GCM Yatırım Banner

Zelenski, paylaştığı video konuşmasında, Moskova’nın, Rusya’nın işgalinden bu yana altıncı ayı özelliğini de taşıyan Çarşamba gününe kadar “özellikle çirkin bir şey” deneyebileceğini ifade etti.

Ayrıca Fransız mevkidaşı ile tüm tehditleri tartıştığını ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de dahil olmak üzere diğer liderlere de haber gönderildiğini söyledi.

Zelenski konuşmasında son olarak Rusya’ya atıfta bulunup “Ukrayna’nın tüm ortakları, terör devletinin bu hafta için neler hazırlayabileceği konusunda bilgilendirildi” ifadesini kullandı.

Alınan Yeni Önlemler Duyuruldu

Kiev askeri yönetimi tarafından yayımlanan ve başkanı Mykola Zhyrnov tarafından imzalanan belgeye göre, Kiev’deki yerel yetkililer, roket saldırıları olasılığı nedeniyle başkentte gerçekleştirilmesi planlanan büyük çaplı yıl dönümü etkinliklerini, mitinglerini ve diğer toplantıları Pazartesi’den Perşembe’ye kadar yasakladı.

Rusya’nın sık ve ölümcül uzun menzilli bombardımanına maruz kalan kuzeydoğudaki Harkov’un belediye başkanı Ihor Terekhov, gece sokağa çıkma yasağını saat 16.00’dan itibaren devam edecek şekilde uzattı. Salı ile Perşembe günü arasında geçerli olacak yasak sabah 07.00’ye kadar devam edecek.

Güneydeki Rus işgali altındaki topraklara yakın liman kenti Mykolaiv’de ise bölge valisi Vitaly Kim, yetkililerin, kent sakinlerinin Salı ve Çarşamba günleri evden çalışmaları için bir ihtiyati emri hazırladıklarını belirtti. Ayrıca insanların dışarıda büyük gruplar halinde toplanmaması yönünde duyuru yapıldığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın