Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zelenski: Her Şey Kırım ile Başladı Kırım ile Sona Erecek!

Kiev yönetimi, Rusya'nın ilhak ettiği Kırım'da Ukrayna yönetiminin yeniden kurulacağına dair iddialı açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Zelenski: Her Şey Kırım ile Başladı Kırım ile Sona Erecek!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bağımsızlık Günü kutlamalarının güvenlik gerekçesiyle iptal edildiği Ukrayna’da Rus işgaline karşı direnme devam ederken Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’den çarpıcı açıklamalar geldi.

Zelenski’nin Salı günü yaptığı açıklamaların öne çıkan gündem maddesi Kırım oldu.

Zelenski, Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da Ukrayna yönetimini yeniden kurma sözü verirken, bunun “dünya hukuku ve düzenini” adaletli bir şekilde yeniden tesis etmeye yardımcı olacağını söyledi.

Kırım konulu uluslararası bir konferansta konuşan Zelenski, 2014 yılında çoğu ülke tarafından tanınmayan bir hamleyle Rusya tarafından ilhak edilip ele geçirilen yarımadanın kontrolünü yeniden ele geçirmenin “savaş karşıtı en büyük adım” olacağını ifade etti.

Zelenski’nin Kırım’a Dair Açıklamaları

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü geri kazanmayı ve Rusya’nın Kırım’ı ilhakına son vermeyi amaçlayan bir forum olan Kırım Platformu’nun açılış konuşmasına Zelenski’nin damga vuran sözleri ise şöyle oldu:

GCM Yatırım Banner

Her şey Kırım ile başladı ve Kırım ile sona erecek.

Zelenski sözlerine şöyle devam etti: “Şuna yüzde 100 inanıyorum ki, terörü yenmek; bölgemize, Avrupa’ya ve tüm dünyaya güvenliğin iade edilmesini sağlamak için Rus saldırganlığına karşı mücadelede zafer kazanmak gerekiyor. Kırım’ı işgalden kurtarmak gerekiyor. Bu, dünya hukuk ve düzeninin dirilişi olacaktır.”

Ukrayna Devlet Başkanı konuşmasının son kısmında ise şu ifadeleri kullandı:

“Rus tehditlerine karşılık Ukrayna, Kırım’ın geleceğini görecek kadar güçlü. Ukrayna’nın Kırım yarımadası üzerindeki kontrolünü yeniden kurması, Avrupa’da güvenlik ve adaleti yeniden tesis eden tarihi bir savaş karşıtı adım olacaktır.

Kırım Zirvesi’ne İlgi Büyük

Devam etmekte olan savaş nedeniyle online formatta düzenlenen zirveye 40 hükümet ve devlet başkanının yanı sıra, yaklaşık 60 devlet ve uluslararası kuruluşun temsilcilerinin katılacağı belirtildi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejčinović Burić’in de zirveye katılım sağlayacak isimler arasında olduğu ifade edildi.

Rusya, Karadeniz filosuna ev sahipliği yapan Kırım’ı terk etme belirtisi göstermezken, yarımadayı Ukrayna hedeflerine füze saldırıları başlatmak için bir platform olarak kullanmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.