Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ukrayna’ya Bağımsızlık Günü’nde Destek Mesajları Verildi

Sovyet Birliği'nden ayrılışının 31’inci yıl dönümünü güvenlik endişeleri nedeniyle kutlayamayan Ukrayna için destek mesajları paylaşıldı. Ayrıntılar haberde;
Ukrayna’ya Bağımsızlık Günü’nde Destek Mesajları Verildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya işgalinin 182’nci gününde Ukrayna’nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nden (SSCB) bağımsızlığını kazanmasının 31’inci yıl dönümü için Twitter üzerinden kutlama ve destek mesajları paylaşıldı.

Türkiye tarafından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mesaj paylaştı. Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nü kutlayan Çavuşoğlu, “Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği destek değişmez” dedi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, paylaştığı video mesajda, 24 Ağustos 1991’den beri bağımsız olan Ukraynalılar için bugünün korkunç koşullar altında bir bayram olduğunu ifade etti.

Şansölye, “Tam 6 ay boyunca Rus saldırısına karşı bağımsızlığınızı cesurca savunmak zorunda kaldınız. Kalbimiz seninle” dedi. Destek mesajını, “Şan olsun Ukrayna’ya” anlamına gelen “Slava Ukraini!” ile sonlandırdı.

“Slava Ukraini!” diyen bir diğer isim ise Finlandiya Başbakanı Sanna Marin oldu. Marin, paylaştığı destek mesajında, ulusal gününde Ukrayna’yı ve kahraman Ukraynalıları yürekten tebrik ettiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Cesur ve boyun eğmezsiniz. Biz yanınızdayız. Biz uzağa bakmayacağız” diyen Finlandiya lideri, Ukrayna’yı ve insanlarını unutmayacakları sözünü verdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı paylaşımda, Ukrayna’nın bağımsızlık gününde özgürlükleri ve ülkeleri için savaşan cesur Ukraynalı kadın ve erkekleri saygıyla andığını söyledi.

Stoltenberg, “NATO, bağımsızlığından bu yana Ukrayna’yı destekledi ve ne kadar sürerse sürsün NATO’ya güvenmeye devam edebilirsiniz. Ukrayna kazanacak!” dedi.

Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın bağımsızlığını korumak için Rusya ile 6 aylık varoluşsal bir mücadele verdiğinin altı çizilerek; “Ukrayna zaten Avrupa ailesine aittir ve Avrupa her adımda yanınızda” mesajı verildi.

Zelenski: Farklı Koşul ve Zaman Dilimlerinde Tek Bir Hedefte Buluştuk!

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Telegram hesabından paylaştığı mesajda, halkın bağımsızlık mücadelesi için elinden geleni yaptığını söyleyerek; “Bu gün farklı koşullar ve hatta farklı zaman dilimlerinde buluşuyoruz ancak tek bir hedefle: Ukrayna’nın bağımsızlığını ve zaferini korumak! Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlu olsun!” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mykhailo Podolyak Twitter hesabından, “Bağımsızlık… Arkanızda barbar imparatorluğun karşısına çıkabilecek tek ülke olan büyük bir ülkenin olduğunun farkına varmak” şeklinde açıklama yaptı.

Rusya ile mücadelesini kurtuluş savaşı olarak niteleyen Podolyak, savaşın 6’ncı gününe gelindiğinin altını çizerek, “Bize üç gün verildi ama şimdi herkes şaşırıyor. Bağımsızlık Günü için tebrikler!” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığının kutlama mesajında; “Özgürlük bizim için en yüksek değerdir. Bunun için savaşıyoruz ve bunun için hayatımızı feda etmeye hazırız. Her gün Ukrayna, ordumuz ve her birimiz bağımsızlığımız için savaşıyoruz ve biliyoruz ki kazanacağız! Ukrayna Bağımsızlık Günü kutlu olsun!” denildi.

Bağımsızlık Günü Mitingleri Yasak!

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, halka açık Bağımsızlık Günü kutlamalarının güvenlik gerekçisiyle yasaklandığını hafta başında duyurmuştu. Ukrayna’nın bu önemli günü için “özellikle çirkin bir şey” denenebileceğini söylemişti.

Olası Rus roket saldırılarının hedefi olmamak için mitinglerin yapılmayacağı ve Harkov’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Alınan karar sonrası büyük çaplı yıl dönümü etkinlikleri, mitingler ve diğer toplantılar 22 Ağustos Pazartesi gününden 25 Ağustos Perşembe gününe kadar yasakladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.