Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni Çin Başbakanı İlk Konuşmasında “Dönüm Noktası” Mesajı Verdi

Li Qiang, Çin'in yeni başbakanı olarak uluslararası bir izleyici kitlesine yönelik ilk halka açık konuşmasını yaptı. Yeni Başbakan Li'nin açıklamaları haberde;
Yeni Çin Başbakanı İlk Konuşmasında “Dönüm Noktası” Mesajı Verdi
HABER GİRİŞ

Çin’in yeni başbakanı Li Qiang, 11 Mart’ta resmen geçtiği görevinde uluslararası bir izleyici kitlesine yaptığı ilk halka açık konuşmasıyla gündeme geldi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ardından ülkenin iki numaralı lideri olan Li Qiang, konuşmasında Asya ülkelerini Çin’in arkasında toplamaya çalıştı.

28-31 Mart tarihli Boao Asya Forumu’nda yaptığı konuşmada Çin Başbakanı, ABD ile artan gerilime değinmezken barış mesajı verdi.

Çin’in ev sahipliği yaptığı Boao Asya Forumu, bazıları tarafından her yıl İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun küresel liderler toplantısına bölgenin yanıtı olarak görülüyor.

Aktarılan bilgilere göre yıllık toplantıda “Barış, kalkınmanın ön koşuludur” diyen Li Qiang, Çin’in büyük bir ülke rolünde sorumlu davrandığını ve genel olarak dünya barışına katkıda bulunduğunu söyledi.

Asya ve Dünya Tarihin Dönüm Noktasında!

Çin’i bir istikrar merkezi olarak gösteren Başbakan Li, Asya ve dünyanın tarihin dönüm noktasında olduğu yönünde açıklamalarıyla dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Asya’nın ve tüm dünyanın, ortak geleceğe sahip bir Asya topluluğu olarak adlandırdığı şeyi geliştirmek için el ele vermesi gereken bir kavşakta olduğunun altını çizdi.

Barışın kalkınmanın ön koşulu olduğuna dikkat çekerek, “Dünya barışını inşa etmek ve ona demir atmak için birlikte çalışmalıyız” diyere şöyle devam etti:

“Daha büyük başarı için Asya’da kaos yaşanmamalı. Aksi takdirde Asya’nın geleceği kaybedilir. Dünya barışını inşa eden, küresel kalkınmaya katkıda bulunan ve uluslararası düzenin savunucusu olduk. Bu belirsiz dünyada, Çin’in sunduğu kesinlik, küresel barış ve kalkınma için bir çapadır. Bu geçmişte de böyle olmuştur, gelecekte de böyle olacaktır.”

Çin’in iktidardaki Komünist Partisi’nin sonbahardaki kongre toplantısına ve buradaki ulusal gençleşme hedefine atıfta bulundu. Pekin’in, dünyaya hızlı ekonomik büyüme ve sosyal istikrarla büyük katkılarda bulunduğunu belirtti.

Çin’in ileriye dönük gelişiminin Asya’nın ekonomik büyümesine güçlü bir ivme getireceğini ekledi.

Çin Ekonomisi Mart’ta Önceki 2 Aya Göre Daha İyi Olacak

Bu yıl büyüme hedefini yüzde 5 olarak mütevazı belirleyen Çin için parlak tablo çizdi. Yeni Başbakan Li’ye göre Çin ekonomisinin Mart ayındaki durumu, yılın ilk iki ayına göre daha iyi olacak.

Bu noktada ekonomis Iris Pang’ın yorumları akla geldi. Pang, bu hafta yayımladığı notunda Çin’in Mart ayında piyasaya kayda değer seviyede likidite yapmasına atıfla bunun ekonomik büyüme için olumlu işaret olduğunu söylemişti.

Öte yandan Ocak’ta yaklaşık 3 yıllık katı sıfır Covid kısıtlamalarını gevşetmesiyle de görünümü aydınlanan Çin, Ocak ve Şubat ayları için geçen yılki kapanma etkisinden mütevazı bir iyileşme gösteren ekonomik rakamlar bildirdi.

Çin Başbakanı, bugünkü açıklamasında ülkenin iç pazarını genişletmek ve iş ortamını iyileştirmek için çalışacağını aktarırken mali sistemik riskleri kesin olarak önleme taahhüdünü yineledi.

Devlet medyasına göre Li, forum sırasında Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva ile bir araya geldi. Görüşme, Çin’in yabancı işletmeleri elinde tutmak ve onlardan yatırım çekmek için bu ay hızlandırdığı çabaları ortasında gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın