Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Büyüme Hedefini Açıkladı: Sert Rüzgarlar Yolda!

Pandemide ağır hasar alan Çin ekonomisinin toparlanma gösterip eski gücüne kavuşma ihtimali bugün netlik kazandı. Kongre, büyüme hedefini paylaştı.
Çin Büyüme Hedefini Açıkladı: Sert Rüzgarlar Yolda!
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi unvanına sahip Çin’in tahtını koruyup koruyamayacağı sorusu yanıt buldu. Hafta içerisinde yapılan tahminlere göre Çin’in büyüme hedefi için yüzde 6’ya kadar yükseliş bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak yeni bir haber geldi.

Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) yıllık oturumunda 2023 için Çin’in ekonomik büyüme hedefi yüzde 5 oranıyla sınırlı kaldı.

Mütevazı bir hedef olarak yorumlanan bu rakam, geçen yıl çarpıcı bir düşüş yaşayan büyüme verilerinin baz alınmasıyla daha yükseğe çıkamadı.

2022’yi gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verilerinde yüzde 3’lük büyümeyle kapatan Çin, pandeminin üçüncü yılında atılım beklentisi içerisine girmedi.

Çin Ekonomi ve İşletme Merkezi Başkanı Alfredo Montufar-Helu, söz konusu atılım için büyük bir teşvike gerek olduğuna dikkat çekerek, “Çin ekonomisi bu yıl önemli ekonomik ters rüzgarlarla uğraşacağını kabul ediyor” diye çıkışta bulundu.

GCM Yatırım Banner

Askeri Bütçe Yüzde 7,2 Artırıldı

NPC’de dikkat çeken konu başlıkları arasında askeri bütçe yer aldı. Rusya-Ukrayna savaşında Kremlin’den yana destek olma ihtimaliyle gündeme gelen ve Tayvan’la yaşadığı gerilimi sonlandırmayan Çin, askeri bütçe artırımıyla dikkat çekti.

Çin silahlı kuvvetlerinin teyakkuz halinde kalabilmesi için savaş koşullarında eğitime daha fazla ödenek ayrılması ve savaş hazırlığının artırması gerektiği yinelendi.

Sıralanan gerekçelerle bu yıl savunma harcamaları için ayrılan bütçede yüzde 7,2 oranında artış yapıldı. Böylece Çin, 2023 için büyüme hedefi yerine askeri hedeflerini önceleyen bir tavır takınmış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.