Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin 2022’deki Tarihi Iskanın Ardından İddialı Hedef Açıklayacak

Geçen yıl büyüme hedefini tarihi bir şekilde kaçıran Çin, 2023 için iyimser bir rakam açıklayabilir. Resmi hedefin açıklanmasına günler kala gelen tahminler haberde:
Çin 2022’deki Tarihi Iskanın Ardından İddialı Hedef Açıklayacak
HABER GİRİŞ

Dünyanın ikinci en büyük ekonomisinden gelen veriler, Çin’de işlerin yoluna girdiğini ve imalat başta olmak üzere sektörlerde toparlanma kaydedildiğini gösteriyor. Gelişmeler üzerine konuşan kaynaklar, Çin’in yatırımcı ve tüketici güvenini artırıp umut verici bir pandemi sonrası toparlanma geliştirmek amacıyla iddialı bir büyüme hedefi belirleyeceğini söyledi.

2020’de pandemi nedeniyle büyüme hedefi belirlemeyen Çin, 2021’de pandemi çöküşünden kaynaklanan baz etkisiyle yüzde 8,1 büyüme kaydetmişti. 2022’de gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) büyüme verisi, yüzde 3 olurken rakam Çin hükümetinin yüzde 5,5’lik beklentisinin epey altında kalmıştı.

Bu hem 2020 sonrası en kötü performans olmuş hem de bir büyüme hedefinin şimdiye kadarki en büyük ıskası olarak kayıtlara geçmişti.
Çin Büyüme
KAYNAK: Trading Economics

En son 1976 yılında kaydedilen daralmanın ardından geçen 46 yılın büyük bölümünde, 2020 hariç yüksek büyüme oranlarını sürdüren Çin, kaynaklara göre GSYİH’yi yeniden yükseltmeyi amaçlıyor.

Reuters tarafından aktarılan habere göre politika tartışmalarına dahil olan kaynaklar, Çin’in büyüme hedefini yüzde 6’ya kadar çıkarabileceğini söyledi. Kaynaklardan dördü, Çin’in yüzde 6’ya kadar büyümeyi hedefleyeceğini söylerken, diğer üçü Çin’in yüzde 5-5,5 aralığında büyüme hedeflediğini bildirdi.

Söz konusu rakamlar, hükümet danışmanlarının yüzde 4,5 ila yüzde 5,5 arasında değişen daha mütevazı hedefler önerdiği Kasım ayına kıyasla Çin politika çevrelerinde artan iyimserliğe işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Ancak önceki öneriler, Çin’in sıkı COVID-19 kısıtlamalarını kaldırmasından ve ekonominin pandemi şokundan beklenenden daha hızlı toparlandığını gösteren verilerden önce yapılmıştı.

Sıfır Covid politikası ile ekonomik yönden kötü etkilenen Çin’in salgın kısıtlamalarını gevşetmesi, büyümeyi ve piyasaları şimdiden pozitif etkiledi.

Ekonomistler bu duruma dikkat çekerek Çin büyüme hedefine yönelik görünümlerini yükseltti. Onlardan biri olan ING’nin Büyük Çin Baş Ekonomisti Iris Pang, bu haftaki iyimser verilerin hükümete yüzde 5,5 ile yüzde 6 arasında yüksek bir büyüme hedefi belirlemesi için güçlü nedenler verdiğini savundu.

Tam bir puanın yanında yüzde aralığı olarak da verilebilecek nihai büyüme hedefi, 5 Mart’ta Çin’in yıllık yasama toplantısının başlangıcında açıklanacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.