Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Pandemi Nedeniyle 2020 için Ekonomik Büyüme Hedefi Belirlemedi

Koronavirüsün çıkış noktası olan dünyanın ikinci en büyük ekonomisi, pandemi nedeniyle büyüme için bu yıl ilk kez sayısal bir hedef belirlememesiyle rutinini bozdu.
Çin Pandemi Nedeniyle 2020 için Ekonomik Büyüme Hedefi Belirlemedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

5 milyonun üzerinde kişinin enfekte olmasına ve 334 binin üzerinde ölüme yol açan pandemi; dünya çapında eşi benzeri görülmemiş uygulamaların görülmesinin nedeni.

Hükümetler tarafından açıklanan devasa teşvikler, ekonomilerin kilitlenmesi, her yıl düzenlenen yıllık toplantıların teknoloji araçlarıyla uzaktan yapılması, GSYİH hedeflerinin rekor düşük seviyelere çekilmesi alışılmışın dışındaki gelişmelerden birkaç tanesi.

Son alınan bilgilere göre virüsün çıkış noktası olan Çin de bu yıl her yıl yaptığı gibi sayısal bir büyüme hedefi belirlemeyerek, alışılmışın dışına çıkmış oldu.
Çin Büyüme Tahmini IMF
Kaynak: Statista

Başbakan Li Keqiang, geçen yıl Ulusal Halk Kongresi’nde yaptığı konuşmada Çin için büyüme hedefini yüzde 6 ila 6,5 aralığında belirlemişti. 2018’de yüzde 6,6 ile 28 yılın en düşük hızını kaydeden Çin, 2019’da ise yüzde 6,1 oranında büyümüştü.

Pandeminin etkilerinin görüldüğü ilk çeyrekte ise ekonomi yüzde 6,8 daralmıştı. Bugün alınan bilgiler doğrultusunda Çin Başbakanı Li Keqiang’ın ülkenin koronavirüsün etkisiyle ilgili belirsizlikler nedeniyle 2020 için ekonomik büyümeye yönelik hedef belirlememe konusunda nadir bir karar verdiğini söylediği öğrenildi. Bu karar, Çin’in GSYİH hedeflerini yayınlamaya başladığı 1990’dan bu yana ilk kez liderliğin bir hedef belirlememesi anlamına geldi.

“Bu yıl ekonomik büyüme için özel bir hedef belirlemediğimizi belirtmek isterim” diyen Çin Başbakanı, gerekçesinin pandemi olduğunu şöyle anlattı:

Çin Başbakanı 2020 Hedefi AçıklamasıSöz konusu açıklamalar, geçen yıl Çin’de başlayan ve o zamandan beri küresel olarak yayılan koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl yaklaşık iki ay ertelenen Çin’in yıllık meclis toplantısının bir parçası olarak geldi.

GCM Yatırım Banner

Yetkililer büyüme hedefinden uzak dursa da bazı analistler Li’nin 2020 dışında bir zaman dilimi için bir GSYİH hedefini paylaşabileceğini umuyordu. Ancak beklenen olmadı ve Çin hiçbir sayısal hedef paylaşmadı.

Pekin Üniversitesi’nden Michael Pettis, CNBC’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Eğer bu, sürdürülebilir talebin -tüketim, ihracat ve özel sektör yatırımları- büyümeyi yönlendirmesine gerçekten niyet ettikleri anlamına geliyorsa, GYSİH büyüme hedefini söylememeleri gerçekten iyi bir şey. Salgının tam etkisini anlamaya çalışırken sadece geçici olarak söylemiyorlarsa ve sonradan ağırlıklı olarak altyapı ve gayrimenkulde üretken olmayan harcamalara dayanan örtülü bir hedef seçerlerse, o zaman bu gerçekten hiçbir şeyi değiştirmez.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.