Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen: ABD Ekonomisinde Bir Durgunluk Beklemiyorum

Enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğunu söyleyen ABD Hazine Bakanı Yellen, resesyon ihtimalinin çok yakın olmadığını bir kez daha yineledi.
Yellen: ABD Ekonomisinde Bir Durgunluk Beklemiyorum
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, hafta sonu ekonomiye dair yaptığı değerlendirmede, yüksek enflasyon ve resesyon olasılığı hakkında konuştu. Yellen, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada, Amerika ekonomisi için resesyon riski olduğunu fakat en olası sonucun bu olmadığını söylemişti.

ABC News’e verdiği demeçte ise bu söylemlerini destekleyen açıklamalarda bulundu. Birçok Amerikalının gelmekte olan bir resesyondan korktuğunu ancak bunun çok da yakın olmadığını söyledi.

ABD Merkez Bankası, Haziran toplantısında piyasa beklentisine paralel yönde karar alarak 75 baz puanlık faiz artışına gitmişti. 28 yılın en sert faiz artırımı yapılsa da birçok FED üyesi, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşıncaya kadar daha agresif adımlar atılması konusunda hemfikir.

Hazine Bakanı Yellen, FED’in yüksek enflasyonu dizginlemek için giderek daha agresif adımlar atması nedeniyle resesyon ihtimali oluşsa da ekonomide bir durgunluk beklemediğini, artık istikrarlı bir büyümeye geçiş beklediklerini söyledi.

“Açıkçası, enflasyon kabul edilemez derecede yüksek.” diyen Yellen, bu durumun Başkan Joe Biden’ın en önemli önceliği olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bir FED Üyesinden Resesyon Uyarısı

Yellen, resesyona uzak bir ihtimal olarak bakarken, Cleveland FED Başkanı Loretta Mester, resesyon risklerinin yükseldiğini söyledi.

FED’in yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmasının birkaç yıl süreceğini, bu belirsizlik döneminde çok daha çevik olması gerektiğini belirtti. Enflasyonun gevşediğine dair inandırıcı kanıtlara ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ise fiyat istikrarının sağlanması için her şeyin yapılması gerektiğini ve Temmuz toplantısında benzer bir artırım olabileceğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın