Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Waller Enflasyona Karşı Agresif Faiz Artırımını Destekliyor

FED Yönetim Kurulu Üyesi Christoper Waller Temmuz ayında da agresif faiz artırımlarını destekliyor.
FED/Waller Enflasyona Karşı Agresif Faiz Artırımını Destekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enflasyonun ABD’de 40 yılın en yüksek seviyelerinde dolaşması, FED’in faiz artırımlarında daha sert bir tavır almasına neden oldu.

Federal Rezerv geçtiğimiz günlerde 75 baz puan ile son 28 yılın en yüksek faiz artırımını gerçekleştirdi. FED Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonla mücadelede ne pahasına olursa olsun faiz artırımlarının devam etmesi gerektiğini savunuyor.

Waller, “Veriler beklediğim gibi gelirse, Temmuz toplantımızda benzer büyüklükte bir hareketi destekleyeceğim. Fiyat istikrarının sağlanması için her şeyin yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Yüksek Enflasyon Planları Değiştirdi

Politika yapıcılar FED’in yüzde 1,50-1,75 aralığında olan gecelik gösterge faiz oranını önümüzdeki altı ay içinde en az yüzde 3,4’e yükseltmeyi planlıyor. Geçtiğimiz yıl bu zamanlar faizlerin 2023’e kadar sıfıra yakın kalması gerektiği görüşü hakimdi.

Waller, talebi yavaşlatmak ve enflasyonu kontrol etmek için oranların hızlı bir şekilde nötr seviyeye ve kısıtlayıcı bölgeye taşınması gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Waller, parasal sıkılaştırmanın şu anda yüzde 3,6 olan işsizliği muhtemelen yüzde 4’ün üzerine çıkaracağını belirtti. FED yöneticisi faiz artırımlarının resesyona neden olacağına dair endişelerin abartılı olduğunu belirtiyor.

Waller ayrıca FED’in ne kadar hızlı hareket edebileceğinin sınırları olduğunu da söyledi. Merkez bankasının tek bir hamlede oranları bir puan yükseltmesi halinde piyasaların kalp krizi geçireceğini ifade etti.

Waller: FED Pandemide Hatalı Davrandı

Waller, FED’in ekonomiyi pandemi kaynaklı sarsıntıdan korumak için 2020’de uyguladığı devasa varlık alımlarını ne zaman sonlandıracağına dair spesifik vaatlerinin hata olduğunu savundu.

Ekonomideki yapısal değişikliklerin, FED’in gelecekte politika faizini tekrar sıfıra indirmesi ve tipik bir durgunlukla bile mücadele etmek için tahvil satın alması gerekeceği konusunda iyi bir şans olduğu ifade etti.

Waller, bir dahaki sefere, tahvil alımlarının sona ermesiyle ilgili daha az kısıtlayıcı vaatleri destekleyeceğini belirtti. FED yetkilisi ayrıca sıkılaştırmanın ne zaman başlayacağı konusunda değil, aynı zamanda ne kadar hızlı olacağı konusunda daha fazla netlik sağlanması gerektiğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın