Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yellen: Resesyon Riski Var Ancak En Olası Sonuç Değil

ABD ekonomisine dair beklentilerini aktaran Hazine Bakanı Yellen, resesyon ihtimalinin düşük olduğunu savundu.
Yellen: Resesyon Riski Var Ancak En Olası Sonuç Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ekonomiye dair yeni görüşlerini paylaştı. Covid-19 pandemisinin etkilerinden kurtulmak için daha önce yapılan adımlara değinen Yellen, Amerikan Kurtarma Planı’nı çok desteklediğini söyledi.

Son ayların en önemli konusu olan enflasyona bir kez daha değinerek, kendisinin en çok odaklandığı konu olduğunu belirtti. Yüksek enerji ve gıda fiyatlarının risk oluşturmaya devam ettiğine dikkat çekti.

ABD’de şu anda benzin fiyatları tarihi yüksek seviyede. Yellen, yakın zamanda bir düşüş beklemiyor. Fiyatların Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından çok önce yükselmeye başladığını belirtirken, bunun salgın sonrası yeniden açılmalarla başlayan toparlanma olduğunu hatırlattı.

“Resesyon yaşayacağımızı düşünmüyorum.” diyen Yellen, yatırım ve tüketici harcamalarının çok güçlü olduğuna değindi. Resesyona ihtimal verse de bunun yaşanacak en olası sonuç olmadığının altını çizdi.

Yellen: Yüzde 8 Enflasyon Kabul Edilebilir Değil

Dün Temsilciler Meclisinin Gelirler Komisyonu’nda 2023 mali yılına ilişkin bütçe talebi görüşmesinde konuşan ABD Hazine Bakanı, enflasyon hakkında düşüncelerini söyledi.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

ABD’de enflasyon Nisan ayı itibarıyla yüzde 8,3 seviyesinde. Yellen bunun kabul edilebilir bir oran olmadığının altını çiziyor.

Geçtiğimiz günlerde, enflasyon konusunda geçen yıl yaptığı yorumları nedeniyle Kongre’ye ifade veren Yellen, Biden yönetiminin 2021 teşvik paketini yüksek enflasyondan sorumlu olduğu yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.