Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Yüksek Enflasyon ve Çin Tarifelerine Dair Konuştu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yüksek enflasyonun kabul edilemeyeceğini belirtti. Yellen ayrıca Çin tarifelerine dair yeniden yapılandırma sinyali verdi.
Yellen Yüksek Enflasyon ve Çin Tarifelerine Dair Konuştu
HABER GİRİŞ

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamlarına dair açıklamalarda bulundu. Temsilciler Meclisinin Gelirler Komisyonu’nda 2023 mali yılına ilişkin bütçe talebi görüşmesinde konuşan Yellen, yüzde 8 oranında enflasyonun ABD’de kabul edilemeyeceğini söyledi.

Hazine Bakanı Janet Yellen, Biden yönetiminin 2021 teşvik paketini yüksek enflasyondan sorumlu olduğu yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını ifade etti.  ABD Başkanı Joe Biden’ın en büyük hedefinin enflasyonu düşürmek olduğunu hatırlatan Yellen, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın, enflasyondaki artışta önemli rol oynadığını belirtti.

FED’in uzun vadedeki yüzde 2’lik enflasyon hedefinin makul olduğunu belirten Yellen, sorunun 10 yıl süreceğini düşünmediğini söyledi. Yellen ayrıca pandemi döneminde dağıtılan teşvik paketlerinin, enflasyona olan katkısının mütevazı olduğunu vurguladı.

Benzin fiyatlarındaki yükselişin önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Yellen, Başkan Biden’ın bunun üstesinden gelmek için gerekeni yaptığını ve bunun küresel boyutta bir sorun olduğunu söyledi. FED’in faiz artırımlarını da değerlendiren ABD Hazine Bakanı, borçlardaki faiz yükünün gelecek 10 yıl için yönetilebilir olduğunu kaydetti.

Çin Tarifelerine Yapılandırma Sinyali

Janet Yellen’in gündeminde, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulamaya konan Çin tarifeleri de vardı. Çin’e yönelik yaptırımların yeniden yapılandırma sürecinde olduğunu kaydeden Yellen, bu tarifelerin ülkenin çıkarlarına hizmet etmediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Çin’in haksız rekabet yarattığını ve bundan dolayı suçlu olduğunu söyleyen Yellen, uygulanan yaptırımlardan dolayı ABD’deki tüketicilerin ve işletmelerin zarar gördüğünü ifade etti. Yaptırımlara dair düzenlemenin enflasyonu aşağı çekmede rol oynayacağını belirten Yellen, yine de bunun sorunları tamamen çözmeyeceğini vurguladı.

Çin’e yönelik yaptırım düzenlemesine dair ilk konuşan Yellen olmadı. Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında, Çin’e yönelik bazı yaptırımların kaldırılabileceğinin işaretini vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.