Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Enflasyonla Mücadelede Çin’in Yaptırımlarını Kaldırabilir

ABD Ticaret Bakanı, eski Başkan Trump tarafından uygulamaya konan Çin yaptırımlarından bazılarının kaldırılabileceğini söyledi.
ABD Enflasyonla Mücadelede Çin’in Yaptırımlarını Kaldırabilir
HABER GİRİŞ

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, enflasyonla mücadele etmek için eski Başkan Donald Trump tarafından Çin’e uygulanan bazı tarifeleri kaldırma seçeneğine bakabileceklerini söyledi.

Raimondo bunun değerlendirme sürecinde olduğunu belirterek, son kararı Başkan Biden’ın vereceğini ifade etti. Bakan Raimondo’nun açıklamaları, Biden yönetiminin enflasyonu hafifletmek için Çin’e yönelik tarifeleri kaldırmaya ağırlık verip vermediği sorusunun ardından geldi.

Ev eşyaları, bisikletler gibi ürünlere uygulanan tarifeleri kaldırmanın mantıklı olabileceğini belirten Raimondo, hükümetin ABD’li işçileri korumak için çelik ve alüminyum üzerindeki tarifelerin bir kısmını tutmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Biden, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki sert ticaret savaşının ortasında, selefi tarafından 2018 ve 2019 yıllarında yüz milyarlarca dolar değerindeki Çin mallarına uygulanan bazı tarifeleri kaldırmayı düşündüğünü söylemişti.

Çin ayrıca tarife indirimlerinin Amerikalı tüketiciler için maliyetleri azaltacağını savunuyor. Raimondo devam eden yarı iletken çip sıkıntısının 2024’e kadar devam edebileceğini düşündüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu sıkıntı için çözüm önerisinde de bulunan Raimondo, “Kongrenin harekete geçmesi ve yasal düzenlemeyi geçirmesi gerekiyor. Neden geciktirdiklerini bilmiyorum.” diye konuştu.

Mevzuat, ABD’ye Çin’e karşı daha rekabetçi olması için ABD yarı iletken üretimini artırmayı hedefliyor. Raimondo, Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planının mevcut yüksek enflasyona katkıda bulunduğu tanımlamasına katılmadığını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın