Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yellen Yanlış Enflasyon Yorumu Yüzünden Kongre’ye Hesap Verecek

ABD Bakanı Yellen, enflasyon konusunda geçen yıl yaptığı yorumda hatalı olduğunu söylemesinin ardından, bu hafta Kongre’nin sorularını cevaplayacak.
Yellen Yanlış Enflasyon Yorumu Yüzünden Kongre’ye Hesap Verecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin enflasyon patikasıyla ilgili yaptığı yorumlarda yanıldığını kabul etti. Yellen, durumu o dönemde tam olarak anlayamadığını itiraf ederken, bu hafta Kongre’de zorlu sorularla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Bugün Senato Finans Komitesi’ne, yarın da Temsilciler Meclisi Yollar ve Araçlar Komitesi’ne ifade verecek. Yellen’in bazı analistlerin ve yatırımcıların ABD ekonomisinin aşırı ısınabileceği konusunda uyarmasına rağmen geçen yıl fiyat artışlarının geçici olacağı şeklindeki tahminleri üzerine değerlendirme yapılacak.

Eski FED başkanının 2017 yılında ekonomiyi enflasyonla savaşmak için soğuttuğuna dikkat çekiliyor. Kaynaklar Kongre’nin Yellen’ı hatalı tahmini ve 1,9 trilyon dolarlık Başkan Joe Biden destekli Amerikan Kurtarma Planının fiyatları artırmadaki rolü konusunda suçlamayı planladığını aktardı.

Enflasyonu Düşürme Konusunda Somut Adımlar İsteniyor

En üst düzey Cumhuriyetçi Temsilci Kevin Brady, Biden’ın ABD şirketleri üzerindeki vergileri artırma ve daha fazla enflasyonu ateşleyecek, daha fazla federal fon arama konusundaki temel planından vazgeçtiklerini de duymak istediklerini belirtti.

Washington hükümeti bir yandan Çin’deki son Covid-19 karantina tedbirlerinin, diğer yandan Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonunun enerji ve mal fiyatlarını beklenmedik şekilde artırdığı, arz tarafında yaşanan aksaklıkla durumun daha da kötüleştiği konusunda hemfikir.

GCM Yatırım Banner

Yellen’ın geçen sene enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu söylemesinin ardından, bu yılın başlarında 2022’de düşüş göstereceği yönündeki yorumuna devam ettiğine de dikkat çekiliyor.

Bu arada Cuma günü Mayıs enflasyonu açıklanacak. Nisan ayında yüzde 8,3 gelen ABD enflasyonu için piyasa beklentisi yatay kalması yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın