Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı İzinleri 2022’nin Son Çeyreğinde de Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ekim- Aralık 2022 döneminde yapı izinlerinde düşüş gerçekleşti. Detaylar haberde...
Yapı İzinleri 2022’nin Son Çeyreğinde de Azaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yap izin istatistikleri dördüncü çeyrek (Ekim-Aralık 2022) verilerini açıkladı. Son üç çeyrektir devam eden daralama dördüncü çeyrekte de devam etti.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre söz konusu dönemde yapı ruhsatı izinleri yüzde 7,1 azaldı. Üçüncü çeyrekte yüzde 4,7’lik azalma kaydedilmişti.

Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yıllık bazda yüzde 11,3, daire sayısı yüzde 2,1 ve yüzölçümü yüzde 7,1 azaldı.

TÜİK Yapı Ruhsatı İstatistikleri 2020-2022
Kaynak: TÜİK

Ayrıca 2022 yılı dördüncü çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 48 milyon metre kare oldu. Bunun 26,4 milyon metrekaresi konut, 11,6 milyon metrekaresi konut dışı ve 10 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak kayıtlara geçti.

Bunun yanında en yüksek yüzölçüm payı yüzde 68,4 ile iki ve daha fazla daireli binalar oldu.

GCM Yatırım Banner

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapılan yüzölçümü yüzde 6,6 azaldı. Bina sayısı yüzde 3,9, daire sayısı ise yüzde 9 ve yüzölçümü yüzde 6,6 azaldı.

İstatistiklere göre belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 39,4 milyon metrekare oldu. Bunun 22,2 milyon metrekaresi konut, 9,3 milyon metrekaresi konut dışı ve 7,9 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı oldu.

Söz konusu yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payı yüzde 70,9 ile iki ve daha fazla daireli binalar oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.