Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yapı İzinleri Üç Çeyrektir Daralıyor

Yapı izinleri, Temmuz-Eylül çeyreğinde yine daraldı. İşte belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı, daire sayısı ve yüzölçümü istatistikleri;
Yapı İzinleri Üç Çeyrektir Daralıyor
HABER GİRİŞ

Bugün açıklanan önemli yurt içi verileri arasında yer alan çeyreklik yapı izin istatistiklerine, negatif veriler damga vurdu. Yapı izinleri yüzde 4,7 azalarak üçüncü ardışık çeyreklik daralmayı kaydetti. İkinci çeyrekte yüzde 4, ilk çeyrekte ise yüzde 20,9’luk azalmayı izledi.

Rapordaki bileşenlerde sert gerilemeler kaydedilirken belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yıllık bazda yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

Toplam yüzölçümün yüzde 51,7’si konut alanı olarak gerçekleşti.
Yapı İzinleri
Kaynak: TÜİK

Belediyeler tarafından üçüncü çeyrekte yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 31,8 milyon metrekare oldu. Burada en yüksek pay, 16,4 milyon metrekare ile konutta gerçekleşirken 9 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,4 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçüm payı yüzde 63,1 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu.Yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 20,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip olurken ardından 3 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar geldi.

Yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,8 ve daire sayısı yüzde 0,8 azaldı. Buna karşılık izin verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,7 arttı. 27,5 milyon metrekare toplam yüzölçümün, yüzde 58,2’si 16 milyon metrekare ile konut alanı olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

6 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,5 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. En yüksek yüzölçüm payı yüzde 73,7 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu.

Belediyelerin yapı kullanma izin belgesi verdiği yapıların kullanma amacına göre en yüksek yüzölçüm payına 20,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 1,6 milyon metrekare ile bir daireli ikamet amaçlı binalar izledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.