Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WGC Altın Piyasasının Yılın Geri Kalanında Güçlü Kalmasını Bekliyor

Dünya Altın Konseyi, Federal Rezerv’in daha fazla faiz artırımı yapabileceğini ancak altın fiyatlarının yılın geri kalanında güçlü duracağını belirtti.
WGC Altın Piyasasının Yılın Geri Kalanında Güçlü Kalmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan rapora göre 2023’ün ilk yarısında yüzde 5,4 artarak gelişmiş piyasa hisse senetleri dışında diğer tüm önemli varlıkları geride bırakan altının, aralıklı tahvil getirileri ve zayıf dolar desteğiyle desteklenmeye devam etmesi bekleniyor.

Yıl Ortası Görünümü 2023 raporunda, “Ekonomik koşullar kötüleşirse altının daha güçlü bir yatırım talebi yaşaması gerekir. Tersine, yumuşak bir iniş veya çok daha sıkı bir para politikası yatırımın geri çekilmesine neden olabilir.” ifadeleri yer aldı.

Bu hafta itibarıyla genel beklenti, ABD Merkez Bankası’nın 25-26 Temmuz toplantısında gösterge faizi 25 baz puan artırarak yüzde 5,25-5,5 aralığına yükseltmesi yönünde. CME’nin FedWatch aracına göre, yatırımcılar Temmuz ayında 25 baz puanlık bir artış için yüzde 90’dan fazla şans görüyor. Artan faiz oranları, sıfır getirili bir varlık olarak görülen altına olan talebi azaltıyor.

Ons altın üst düzey bir FED yetkilisi Lorie Logan’ın faiz artırımlarını desteklediğini ima eden yorumlarıyla baskılanıyor ve an itibarıyla 1910 doların üzerinde tutunuyor. WGC raporuna göre, değerli metal yatırımcı portföylerine olumlu getiriler sağlamakla kalmadı, aynı zamanda ilk yarı boyunca, özellikle Mart ayındaki mini-bankacılık krizi sırasında oynaklığın azalmasına yardımcı oldu.

Raporda istikrarlı ABD doları ve faiz oranlarının, olay riskinden korunma ve devam eden merkez bankası talebi gibi faktörlerin bir kombinasyonunun altının performansına katkıda bulunduğuna vurgu yapıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.