Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED/Logan: Ekonomi Halen Güçlü ve Faiz Artırımına İhtiyaç Var

Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Lorie Logan daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğunu ve ekonominin halen güçlü durduğunu söyledi.
FED/Logan: Ekonomi Halen Güçlü ve Faiz Artırımına İhtiyaç Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dallas Federal Rezerv Bankası Başkanı Lorie Logan, Haziran’daki politika toplantısında faiz artırımı için bir durum olduğunu söyledi ve daha fazla faiz artırımına ihtiyaç duyulacağı görüşünü paylaştı. Ekonominin halen güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

Logan, son aylarda görülen verilerin, federal fon hedef aralığını yükseltmek tamamen uygun olduğunu söyledi. Zorlu ve belirsiz bir ortamın varlığını kabul eden Logan, bir toplantıyı atlayıp daha kademeli ilerlemenin mantıklı olabileceğini ifade etti.

Logan, Haziran toplantısında açıklanan tahminlerin daha fazla artış beklentisini gösterdiğini belirterek, katılımcılarının üçte ikisinin bu yıl iki faiz artırımına daha yeşil ışık yaktığını söyledi.

Logan, Enflasyona Dair Endişeli

Enflasyonun sürdürülebilir ve zamanında hedefe dönüp dönmeyeceği konusunda endişeli olduğunu vurgulayan Logan, “Enflasyonun hedefin üzerinde devam eden görünümü ve beklenenden daha güçlü bir işgücü piyasası, daha kısıtlayıcı para politikasını gerektiriyor.” diye konuştu.

Logan’ın açıklamaları, bu hafta paylaşılan FED toplantı tutanaklarının ardından geldi. Tutanaklarda gelecek toplantılarda daha fazla faiz artırımı yapılabileceğine dair ifadeler yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Yetkililer enflasyon konusunda hala endişeliydi ve istihdam piyasasının güçlü olduğunu işaret ederken, politika yapıcıların küçük bir kısmı Haziran toplantısında oranların artırılmasına ilgi duyduklarını dile getirdiler.

Logan: Ekonomi Halen Güçlü

Logan konuşmasında, istihdam piyasası ve enflasyonun da gösterdiği gibi ekonominin yılın ilk yarısında beklenenden daha güçlü olduğunu belirterek, “İş gücü piyasası göstergeleri gevşemiş olsa da, genel yeniden dengelenme hızı öncekinden daha yavaş olmaya devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Yetkili ayrıca ticari gayrimenkul risklerini izlediğini ancak bunları özellikle tehdit edici olarak görmediğini söyledi. Daha geniş konut piyasasının dibe vurmuş gibi göründüğünü belirtti.

FED bilanço küçültmesine bağlı olarak şu anda faiz tercihlerini etkileyen bir şey görmediğini belirten Logan, banka rezervlerinde bir sorun yaşanma olasılığının düşük olduğunu vurguladı. Piyasaların bilanço düşüşünün tahmin ettiğinden daha erken sona ermesini beklemesine şaşırdığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın