Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FED Haziran Tutanakları Açıklandı: Daha Fazla Faiz Artışı Vurgusu

Küresel piyasaların takip ettiği ABD Merkez Bankası'nın son faiz toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda hangi ifadeler dikkat çekti? Detaylar...
FED Haziran Tutanakları Açıklandı: Daha Fazla Faiz Artışı Vurgusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Döviz, kripto para ve altın yatırımcıları tarafından yakından takip edilen ABD Merkez Bankası’nın (FED) 13-14 Haziran tarihli faiz toplantısına ilişkin toplantı tutanakları yayımlandı.

Komite üyelerinin neredeyse tamamının 2023’te hızını azaltmakla birlikte daha fazla faiz artışı olacağı yönünde görüş birliğine vardığı ifade edildi.

Daha Yavaş Hızda Yeni Faiz Artışları Mesajı

FED’in faizleri değiştirmeme kararı aldığı Haziran ayı toplantısının tutanaklarında en çok dikkat çeken nokta daha fazla faiz artışı beklentisi oldu.

Tutanakların içeriğine göre FED üyelerinin büyük bir bölümü Haziran ayını faiz açısından pas geçmeyi uygun ya da kabul edilebilir olarak gördü.

Üyelerden bazılarının 25 baz faiz artışını destekleyebilecekleri belirtilse de topluluk, hedef faiz oranının değişmemesi yönünde fikir birliğine vardı.

GCM Yatırım Banner

Hafif Resesyon Beklentisi Sürüyor

Katılımcıların 2023 yılının son bölümüne doğru hafif resesyon beklentisini sürdürüyor olması tutanaklarda dikkat çeken bir başka ifade oldu.

Yetkililer, büyüme için risklerin aşağı yönlü, işsizlik için ise yukarı yönlü olduğunun altını çizdi. Ayrıca katılımcıların tümünün sıkı para politikasının devamını desteklediği belirtildi.

Bankacılık sektörüne de değinilen toplantıda, sektördeki stresin zamanla hafiflediği ve koşulların Mart başından bu yana iyileşme göstermeye devam ettiği ifade edildi.

Bazı katılımcıların, borç limiti sorununun çözüme kavuşturulmasının bir belirsizlik kaynağını ortadan kaldırdığını gözlemledikleri de tutanaklara geçti.

FED’in Yeni Faiz Kararı Ne Zaman?

FED, Haziran toplantısında 15 ay süren sıkılaşma sürecinin ardından politika faizini değiştirmeme kararı aldığını duyurmuştu.

Başkan Jerome Powell, karar sonrası yaptığı açıklamada 2023 için olası iki faiz artırımı sinyali vermişti.

Bir sonraki FED faiz kararı toplantısı 25-26 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek. 26 Temmuz akşamı saat 21.00’de ise kritik faiz kararı duyurulacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın