Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin, FED’in Olası İki Faiz Artırımından Olumsuz Etkilenecek mi?

Öncü kripto para birimi Bitcoin'in fiyatı, FED'in olası iki faiz artırımının olumsuz etkileriyle karşılaşacak mı? Detaylar haberde;
Bitcoin, FED’in Olası İki Faiz Artırımından Olumsuz Etkilenecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi konumundaki Bitcoin, görünürde herhangi bir yön sapması olmaksızın on günden fazla süredir belirli bir fiyat aralığı arasındaki yatay hareketlerini sürdürüyor. Altcoinlerin bir kısmında ise yukarı yönlü hareketler dikkat çekiyor.

Peki, ABD Merkez Bankası’nın (FED) yılın geri kalanında öngördüğü iki faiz artışının gerçekleşmesi kripto varlığın fiyatını gelecek süreçte nasıl etkileyebilir?

Bitcoin Yatay Hareketlerini Sürdürüyor

Kripto stratejisti Akash Girimath bu konuyu ele alırken, öncelikle Bitcoin’in, on birinci günde yatay hareket etmeye devam ederek kısa vadeli yatırımcıların kafasını karıştırmaya devam etmesine dikkat çekti.

Son dönemdeki borsa yatırım fonu (ETF) çılgınlığına rağmen, kripto varlığın durgun kalmaya devam ettiğini belirtti.

Altcoinlerdeki Hareketler Dikkat Çekiyor

Altcoinlerin bu süreçte beklenmedik şekilde ETF gelişmeleri furyası nedeniyle kriptoya artan ilginin tadını çıkarıyor gibi göründüğünü söyleyen Girimath, Bitcoin Cash’in (BCH) on günde yüzde 212, STORJ’un son iki haftada yüzde 67 artmasına dikkat çekti. Diğer birçok altcoinde de benzer fırlama hareketlerinin göründüğünü sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Peki, bu altcoin çılgınlığı devam edecek mi? Analiste göre bu, pek olası değil, özellikle de Bitcoin fiyatı, yönü ne olursa olsun temelini bulur ve bir ralli başlatırsa…

FED’in Öngörüleri BTC Fiyatını Nasıl Etkileyecek?

FED’in para politikası kararının, Bitcoin’i ve daha geniş kripto pazarını önemli bir şekilde etkilediğinin geçen yıl kanıtlandığını söyleyen Girimath, kötüleşen makroekonomik koşullar ve ABD bankacılık sistemine olan güvenin aşınmasının BTC’ye avantaj sağladığını, borsa ve kripto para piyasası arasındaki korelasyonu düşürdüğünü ifade etti.

Sonuç olarak, Bitcoin fiyatının yılbaşından bugüne kadar yaklaşık olarak yüzde 85 oranında artış sağladığının altını çizdi.

Girimath, bunun ardından FED Başkanı Jerome Powell’ın, 2023’ün sonuna kadar iki faiz artırımı daha yapılabileceğine işaret ettiği konuşmasını ele aldı.

Powell’ın taahhütlerini yerine getirmesinin, dolarda büyük bir ralli görülmesine, borsalar veya Bitcoin gibi riskli varlıkların darbe almasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Faiz Artışları BTC Fiyatını Yeniden Düşürür mü?

Söz konusu faiz artışlarının Bitcoin fiyatı üzerindeki etkilerinin genellikle geçici veya kısa süreli olduğunu söyleyen analist, faiz artışlarına ek olarak, BTC ile borsa arasındaki korelasyonun düşük kalması durumunda fiyatın, arz ve talep dinamiklerine, yani sermaye akışına bağlı olarak hareket etmeye devam edeceğini öne sürdü.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Büyük resme bakıldığında, BTC fiyatının yükselişini sürdürdüğünü ve en son 2021 yılının sonlarında görülen yüksek seviyelere yol alabileceğini ifade etti.

BTC fiyatı, haber yazımı itibarıyla 30.650 doların biraz üzerinde işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın