Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ADP Özel Sektör İstihdamı Haziran’da Beklentiyi İkiye Katladı

ADP özel sektör istihdamı Haziran ayında beklentinin çok üzerinde gelirken, gözler yarın açıklanacak tarım dışı istihdamına çevrildi.
ADP Özel Sektör İstihdamı Haziran’da Beklentiyi İkiye Katladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD’nin en önemli verilerinden biri olan ADP özel sektör istihdam rakamları açıklandı. Haziran ayında piyasanın 228 bin artış beklentisinin oldukça üzerine çıkarak 497 bin artış oldu. ABD istihdam piyasası tüm zamanların en dirençli dönemlerinden birini yaşarken, yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri son derece önem teşkil ediyor.

Beklenti 225 bin artış olsa da bugün gelen verideki öngörülemeyen artış, yarın açıklanacak rakamların da sürpriz yaratacağı beklentisini oluşturdu. Haziran ayında Amerika’da küçük ve orta ölçekli işletmelerde istihdam yaratılırken büyük ölçekli şirketlerde işten çıkarmalar gerçekleşti.

Çalışan sayısı 1-19 arasında olan işletmelerde 162 bin, 20-49 arası olanlarda 137 bin, 50-249 arasında 171 bin ve 250-499 arasında 12 bin istihdam artışı oldu. 500 ve üzeri çalışan sayısı olan işletmeler 8 bin kişiyi işten çıkardı.

Sektörlere göre en yüksek istihdam artışı 232 binle boş zaman, dinlenme, eğlenme, konaklamanın içinde yer aldığı grupta gerçekleşti.

Doğal kaynaklar ve madencilikte 69 bin, yapı sektöründe 97 bin, ticaret, ulaşım ve kamu hizmetlerinde 90 bin, eğitim ve sağlık hizmetlerinde 74 bin, diğer hizmetlerde 28 bin istihdam artışı oldu. İstihdamın azaldığı sektörlerden profesyonel ve ticari hizmetlerde 5 bin, mali faaliyetlerde 16 bin, bilgi alanında 30 bin, üretimde ise 42 bin kişi olarak açıklandı.

GCM Yatırım Banner

ADP başekonomisti Nela Richardson, rapora ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede “Tüketiciyle karşı karşıya olan hizmet sektörleri, güçlü bir Haziran ayı geçirdi ve istihdam yaratmayı beklenenden daha yükseğe çıkardı. Ancak, aynı sektörlerde ücret artışı azalmaya devam ediyor ve döngünün sonundaki bir artışın ardından işe alımlar muhtemelen zirve yapıyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.