Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wells Fargo, Fed’in Faizleri Artırırken Daha Agresif Olmasını Bekliyor

Fed faizleri yıl içerisinde artırmayı sürdürürken, yatırım bankasından yeni bir değerlendirme yapıldı. Ayrıntılar haberde…
Wells Fargo, Fed’in Faizleri Artırırken Daha Agresif Olmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

ABD başta olmak üzere dünyanın çok büyük bir bölümünde yüksek enflasyon rakamları ekonomiyi etkilemeye devam ediyor. Merkez bankaları ise faiz silahını kullanarak, artan fiyatları baskılamayı amaçlıyor. ABD’li yatırım bankası Wells Fargo, Fed’in faiz politikasını değerlendirdi.

Wells Fargo analistleri, ABD ekonomisinin esnekliği ve merkez bankasının enflasyonu düşürme konusundaki artan kararlılığı nedeniyle Federal Rezerv’den daha hızlı faiz artırımları beklediğini söyledi.

Bankanın analistleri daha önce, gelecek yılın başına kadar 100 baz puanlık bir artış öngörmüşlerdi. Yeni değerlendirmeye göre Fed’in 175 baz puan daha faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Fed, bu yıl içerisinde agresif bir şekilde faiz oranlarını toplamda 300 baz puan artırdı ve 1980’lerden bu yana en yüksek enflasyon krizini bastırmak için mücadele ediyor. Faiz artırımlarının 2023 yılında sona ermesi ve fon oranının yüzde 4,50-4,75 aralığına çıkacağı düşünülüyor.

Fed’in Daha Şahin Olması Bekleniyor

Analistler, 2023’ün ilk çeyreğine kadar hedef aralığın, Kasım toplantısında 75 baz puanlık bir artış ve Aralık toplantısında 50 baz puanlık bir artış da dahil olmak üzere, yüzde 4,75-5,00 aralığına ulaşmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Baş ekonomist Jay Bryson liderliğindeki analistler, “Ekonomi, enflasyonu Fed’in yüzde 2 hedefine geri döndürmeye yetecek kadar daha fazla parasal sıkılaştırmayı gerektirecek esneklik işaretleri gösteriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Analistler, “Fed fon oranı için güncellenmiş tahminimiz, enflasyonu dizginlemek için ne gerekiyorsa yapma konusundaki görünür istekliliğini yansıtıyor.” notunu düştü.

Fed fon vadeli işlemleri, Kasım ayında 75 baz puanlık bir artış için yüzde 70’lik bir olasılık veriyor. Bu da 2023’ün başında gösterge faiz oranında yüzde 4,5 civarında bir zirve anlamına geliyor.

Geçen hafta Goldman Sachs, Barclays ve bir grup yatırım bankası da Fed’in 21 Eylül’deki şahin mesajının ardından ABD politika faizi tahminlerini yükseltti.

Wells Fargo analistleri, Fed’in ekonomik zayıflığın ilk işaretinde oranları düşürmeyeceğini de sözlerine ekledi. Banka Fed’in politikasında ancak gelecek yılın sonuna doğru bir dönüş bekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın