Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yatırım Bankaları Fed Faiz Tahminlerini Yukarı Yönlü Revize Etti

Goldman Sachs ve Barclays'ın aralarında olduğu bir grup yatırım bankası, Fed'in gelecekte daha agresif hareket etmesini bekliyor.
Yatırım Bankaları Fed Faiz Tahminlerini Yukarı Yönlü Revize Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar tarafından beklenen faiz kararı dün akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından açıklandı. Fed tahminlerle paralel bir karar aldı ve 75 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu hamle sonrası bazı yatırım bankaları da tahminlerini güncelledi.

Goldman Sachs, Barclays ve Societe Generale, Fed’in önceki gün yaptığı 75 baz puanlık artış ve şahin mesajının ardından ABD politika faiz tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Goldman, Fed’in, enflasyon yüksek kalmaya devam etmesi halinde, gerekirse daha fazla işgücü piyasası bozulmasını tolere etmeye istekli olduğunu söyledi.

Şahin Beklenti Arttı

Goldman analistleri ayrıca, Kasım ayında daha yavaş bir sıkılaştırma temposu beklediklerini ve faiz artırım tahminlerini Kasım’da 75 baz puan, Aralık’ta 50 baz puan ve Şubat’ta 25 baz puan olarak revize etti.

Fed Başkanı Jerome Powell, politika faizinin beklenenden daha hızlı ve daha yüksek bir seviyeye yükselmesini öngören bir dizi yeni ve ciddi öngörünün yanı sıra, enflasyonu düşürme savaşını devam edeceklerini söyledi.

Tahminler, şu anda yüze 3,00-3,25 hedef aralığında olan federal fon faizinde yıl sonuna kadar 1,25 puanlık bir artış gerçekleşeceği yönünde. Goldman, Fed’in nokta grafiğinin ayrıca 2024 ve 2025’te 175 baz puanlık toplam faiz indirimlerinin medyan projeksiyonunu gösterdiğini, ancak buna fazla ağırlık vermeyeceklerini not düştü.

GCM Yatırım Banner

Analistler, faiz artırımları enflasyon sorununu resesyon olmadan çözerse, Fed’in bir şeyler ters gidene kadar bekleyeceğini tahmin ediyor.

Barclays ve SG Fed Tahminlerini Yukarı Çekti

Barclays analistleri ise fon oranı çağrılarını önceki 50 baz puandan Kasım ayında 75 baz puanlık bir artışa çıkardı ve 25 baz puanlık bir önceki tahmine kıyasla Aralık ayında 50 baz puanlık bir artış daha yaptı. Banka bu yıl sonu fon aralığının yüzde 4,25-4,50’ye aralığına çıkmasını bekliyor.

Barclays gelecek yılın Şubat ayındaki toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artışı daha bekliyor ve hedef aralığının yüzde 4,50-4,75’lik zirveye çıkmasının ardından faiz indirimleri olacağını tahmin ediyor.

Societe Generale ekonomistleri ise Kasım’da 75 baz puan ve Aralık’ta da 50 baz puanlık benzer artışlar bekliyor. 2024’ün başlarında hafif bir durgunluk öngören bankanın analistleri, Fed’in hamlesinin inancı artırdığını ve potansiyel olarak daha erken bir durgunluk artırdığını kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.