Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wells Fargo: ABD Ilımlı Bir Resesyona Girebilir

ABD'nin dev bankası Wells Fargo Başekonomisti Bryson, bankacılık sektöründeki krize de değinerek ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İşte detaylar;
Wells Fargo: ABD Ilımlı Bir Resesyona Girebilir
HABER GİRİŞ

ABD’li banka iflasları, büyük ekonomileri etkileyerek küresel bankacılık krizini tetikledi. Kriz, büyük ekonomilerin merkez bankalarının para politikası kararlarını da etkiledi. Wells Fargo’nun Başekonomisti Jay Bryson, ABD ekonomisindeki son gelişmeleri paylaştı.

ABD’nin en büyük bankalarından olan Wells Fargo Başekonomisti Bryson, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Mayıs ayı toplantısına ilişkin beklentilerini aktardı. Resesyon tartışmalarındaki son durumla ilgili değerlendirmede bulundu.

Banka iflaslarının ardından FED’in Mart ayı toplantısından önce analist beklentileri bankanın faiz kararında değişikliğe gitmesi yönündeydi. FED’in faiz kararı ile enflasyonu dizginleyip piyasalardaki krizin önüne geçmek için para politikasını doğru belirlemesi gerekiyordu.

Tüm durumlara rağmen FED para politikasında kararını değiştirmeyerek, Mart ayı toplantısının ardından politika faizini 25 baz puan artırarak faiz oranını 4,75’e çıkarmıştı.

FED Doğru Bir Politika Uyguluyor

Bryson açıklamasında, FED’in doğru bir patikada ilerlediğini vurguladı. Bankanın gerekli araçlar sayesinde, finansal sorunları stabilize edebildiğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Bankacılık krizinin yaşandığı ABD’de şu anda faiz indirimine gitmenin çok doğru olmadığını kaydederek, FED’in Mayıs toplantısında 25 baz puan faiz artışı yapacağı yönünde tahminde bulundu.

Ancak Mayıs ayı ile FED’in faiz artış döngüsünün son bulabileceğini öngören Bryson, yaz dönemine girerken ülke ekonomisinde daha fazla yavaşlama sinyali olabileceğini savundu.

Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan Bryson, ABD’de son gelen tarım dışı istihdam rakamlarını ve diğer iş gücü verilerini de değerlendirdi. Verilere bakıldığında ABD ekonomisinde resesyon olmadığını belirtti. Ancak ekonomide oynaklık, belirsizlik ve yüksek enflasyon olduğuna dikkat çekti.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından 10 Mart’ta açıklanan verilere göre Şubat ayında tarım dışı istihdam ekonomist beklentilerindeki 205 binlik artışı aşarak, 311 binlik yükseliş kaydetmişti.

ABD’nin Bankacılık Sektörü Sağlıklı

Bryson yaptığı açıklamada ABD’nin bankacılık sektörüyle ilgili düşüncelerini paylaşarak, ülkedeki sektörün sağlıklı olduğunu savundu. Ülkede binlerce bankanın olduğunu, sadece birkaç bankada sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

ABD’de ılımlı bir resesyon olma ihtimaline vurguda bulunan Bryson, bazı iş kollarında çöküşlerin yaşanabileceğini ileri sürdü.

Açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasındaki petrol fiyatlarını da değerlendirerek, fiyatların yüzde 60-70 artmasıyla enflasyonun hızlandığını anımsattı. Ancak söz konusu enflasyon artışlarında en kötüsünün geride kaldığını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.