Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Tarım Dışı İstihdamı 311 Binle Beklentileri Aştı

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, Şubat ayı tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Rapora dair detaylar şöyle…
ABD Tarım Dışı İstihdamı 311 Binle Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Günün en önemli verisi olan ABD tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan verilere göre Şubat ayında tarım dışı istihdamda 311 bin artış oldu. Ekonomistlerin beklentisi 205 bin artış olması yönündeydi.

İstihdam Ocak ayında piyasanın beklentisinin çok üzerine çıkarak 517 bin artış göstermişti.

Şubat ayında eğlence, konaklama, perakende ticaret, kamu ve sağlık hizmetleri olmak üzere kayda değer şekilde iş kazanımları gerçekleştiği belirtildi.

Konaklama ve eğlence sektöründe istihdam 105 bin, yiyecek ve içecek hizmetlerinde 70 bin, perakende ticarette 50 bin, devlet istihdamında 46 bin, sağlık hizmetlerinde 44 bin, inşaatta 24 bin, sosyal yardımda 19 bin arttı.

Son aylardan yapılan işten çıkarmaların etkisiyle işsizlik oranı yüzde 3,4’ten yüzde 3,6’ya yükselirken işsiz sayısında 5,9 milyon artış oldu. Şubat ayında yetişkin erkeklerde işsizlik oranı yüzde 3,3, yetişkin kadınlarda yüzde 3,2, gençlerde yüzde 11,1, beyazlarda yüzde 3,2, siyahilerde yüzde 5,7, Asyalılarda yüzde 3,4 oranlarında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

5 haftadan az işsiz sayısı 343 bin artışla 2,3 milyona ulaştı. 27 haftadan daha fazla süredir işsiz olanların sayısı çok fazla değişiklik göstermeyerek 1,1 milyonda kaldı.

Şubat ayında işgücüne katılma oranı yüzde 62,5, istihdam oranı yüzde 60,2 oldu. Yarı zamanlı istihdam edilenlerin sayısı 4,3 milyon ile aynı kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın